komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 22 listopada 2017

Cecylii, Wszemily

Zamek rycerza-rabusia w Ciepłowodach z lotu ptaka (WIDEO, FOTO)

piątek, 13.5.2016 10:37 , komentarze: 5 , odsłony: 10890
kategorie artykułu:

Ukryty wśród drzew, powoli popadający w ruinę, ale nadal budzący spore zainteresowanie zamek w Ciepłowodach ma niezwykle ciekawą historię.  Jak wiele perełek historycznych, w latach 90. znalazł się w rękach prywatnych, nie jest więc dostępny dla turystów, nie są także prowadzone w nim żadne prace remontowe.

Zamek został wzniesiony na miejscu dawnego grodu rycerskiego (o którym źródła wspominają już XIII wieku) najprawdopodobniej w XIV wieku,  jako wieża mieszkano-obronna otoczona fosami. Najbardziej znanym właścicielem budowli był słynny rycerz-rabuś Georg Reibnitz.

- W połowie XV wieku zamek w Ciepłowodach był areną bardzo ciekawych wydarzeń. W 1441 roku jego właścicielem był rycerz rozbójnik Georg von Reibnitz, który razem ze swoimi wspólnikami łupił i nękał mieszkańców okolicznych wsi. 3 grudnia 1441 roku, w niedzielę, wcześnie rano wspólnie ze swoimi kompanami napadł mieszkańców wsi Zwrócona, po czym część swoich łupów ulokował w zamku w Ciepłowodach – swoim zbójnickim gnieździe.  W związku z tym mieszkańcy Zwróconej 5 grudnia 1441 roku skierowali do kapituły katedralnej we Wrocławiu list z prośbą o ochronę i interwencję. Ostatecznie dopiero 2 lipca 1442 roku biskup wrocławski Konrad wraz z księciem Wilhelmem Opawskim (późniejszym księciem ziębickim) zdobyli i niszczyli zbójeckie gniazdo w zamku w Ciepłowodach – pisze w książce Dzieje Ciepłowód od czasów najdawniejszych do współczesności Kamil Pawłowski, historyk zajmujący się przeszłością regionu (więcej o książce i autorze – KLIKNIJ TUTAJ).

 

 

 

Następnie w XVI wieku, gdy  zamek należał do rodu Seidlitzów, nadano mu renesansowy charakter, rozbudowując o budynki mieszkalne okalające czworoboczną wieżę, a także (z pomocą Giovanniego Bernardo, budowniczego z Werony) zmodyfikowano fortyfikacje zewnętrzne,  budując kazamatowe basteje. Przez kolejne stulecia zamek był własnością kilku rodów szlacheckich, a w 1839 r. nabył go książę Wilhelm Orański.   Zamek dwa razy został zniszczony przez ogromne pożary w 1809 i 1841 roku.

Do końca II wojny światowej zamek był zajmowany przez kolejnych inspektorów miejscowych dóbr. Kamil Pawłowski podaje, że 1940 roku mieścił się w nim nawet obóz jeniecki. Po 1945 roku budowla krótko służyła celom mieszkalnym, a później  jego piwnice wykorzystywane były jako magazyny PGR-u.  W 1997 roku zamek stał się własnością prywatną.

 

foto, wideo - Mateusz Fronczak Doba.pl

 

Wasze komentarze

Zamek to może był, teraz popegeerowskie ruiny z biedną ludnością...
niedziela, 15.05.2016 22:07 autor: nie mieszkaniec
sprzedają cwaniakom co nic nie robią i nie ma na...
piątek, 13.05.2016 12:10 autor: adam
piątek, 14.4.2017 16:56
czwartek, 5.1.2017 11:43
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.