ZACZYTANI... Paula Daly "Co z ciebie za matka?"

piątek, 30.10.2015 06:00 3520 1

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

Paula Daly, Co z ciebie za matka? Warszawa, Prószyński Media 2013

 

„Co z ciebie za matka”, to pierwsza książka brytyjskiej terapeutki a zarazem pisarki, Pauli Daly, która wraz z mężem i trójką dzieci mieszka w hrabstwie Kumbria w północno-zachodniej Anglii. Do napisania książki skłonił autorkę jeden z odcinków talk-show Oprah Winfrey. Powszechnie wiadomo, że to program należący do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych w USA. Jednym ze stałych tematów cyklu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – jak zachować równowagę w życiu. W zasygnalizowanym odcinku wystąpiła dyrektorka jednej z amerykańskich szkół, Brenda Slaby. Każdego dnia przed pracą odwoziła dwójkę swoich dzieci do różnych opiekunek. W gorący sierpniowy dzień 2007 roku, była tak zajęta pracą zawodową, że zapomniała zostawić u opiekunki młodszą córeczkę. Dziecko zamknięte w samochodzie na kilka godzin zmarło w skutek udaru. 

Paulę Daly,  z uwagi na wykonywany zawód,  zaciekawił  temat audycji. Organizowała bowiem i prowadziła  liczne spotkania z utrudzonymi matkami, które przychodziły do niej na terapię. Ta tragiczna w skutkach historia poruszyła ją do głębi, zwłaszcza, że wiele kobiet domagało się, by matkę zmarłej dziewczynki sądzono za morderstwo. Całe mnóstwo współczesnych kobiet, jak to mocno podkreśla autorka w swojej książce, stara się za wszelką cenę pogodzić pracę zawodową z opieką nad dziećmi. W obydwu przypadkach chcą być najlepsze. Ale tak się nie da. Prędzej czy później ktoś na pewno na tym ucierpi, ktoś za to zapłaci. Przesadne zabieganie sprawia, że często zapomina się  o rzeczach, o których zapomnieć nie wolno. Miliony kobiet na świecie każdego dnia zmagają się z problemami wynikającymi z pełnionych ról – pracownic i matek. Co nie oznacza, że mają być obiektem krytyki, czemu przeczy społeczna rzeczywistość – są oskarżane z różnych stron. Nawet zwrot „co z ciebie za matka” jest sposobem napiętnowania, zaatakowania kobiety, której coś nie wyszło w sferze macierzyństwa.

Główną bohaterką a zarazem narratorką prezentowanej  książki jest Lisa Kallisto, matka trójki dzieci. Pomimo tego, że ma kochające/kochane dzieci, lojalnego i całkowicie oddanego męża, jest kobietą o niskim  poczuciu swojej wartości. Największą pasją dobrej i wrażliwej Lisy jest zajęcie w schronisku dla zwierząt. Ciągle zapracowana i zaganiana, na każdym kroku czuje się gorsza od kobiet, z którymi się spotyka. Na dodatek pewne zdarzenie sprzed kilku lat, którego tajemnicy strzeże przed mężem, jeszcze bardziej potęguje niską samoocenę. Pomimo upływającego czasu Lisa nie może wymazać z pamięci tego, co się stało na przyjęciu suto zakrapianym alkoholem. Jego echa wracają pewnego dnia za sprawą zaginięcia koleżanki jej córki. Lisa ze swoim niskim poczuciem wartości, wini siebie za ten stan rzeczy. W spokojnym do tej pory miasteczku wszyscy są w stanie najwyższego pogotowia.  Wszyscy szukają Lucindy. Jednym z głównych podejrzanych jest ojciec trzynastolatki. 

„Co z ciebie za matka” Pauli Daly, to dobra i nietrudna książka z wątkiem kryminalnym,  poruszająca  dramatyczne tematy porwań,  pedofilii, codziennych zmagań z rzeczywistością. Czytając książkę, można dowiedzieć się do czego zdolny jest człowiek  ratujący rozpadające się małżeństwo, czy rodzinę. Jak swoją niekompetencją można wyrządzić drugiemu krzywdę. Jaki w skutkach może okazać się jeden bezsensowny błąd popełniony w życiu, czy chwila  zapomnienia. Pomimo tego, że spodziewałam się innego zakończenia, to prezentowana powieść z cyklu „Kobieca strona thrillera” jak najbardziej  może zachęcić do przeczytania kolejnych z tego cyklu książek. Polecam ją zarówno osobom dorosłym jak i starszej młodzieży.   

 

 Jadwiga Rogowska

 

Książka jest udostępniana w bibliotekach publicznych w Bardzie, w Brzeźnicy i w Przyłęku, szukaj jej także w swojej bibliotece.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

sylwia piątek, 30.10.2015 12:28
Czytalam. Fajna, szybko sie czyta :) wciąga. Polecam :)