komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 25 listopada 2017

Erazma, Katarzyny

ZACZYTANI... Aneta Jadowska "Dziewczyna z Dzielnicy Cudów"

piątek, 28.4.2017 20:17 , komentarze: 0 , odsłony: 1467
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Iwona Małozięć.

 Aneta Jadowska, Dziewczyna z Dzielnicy Cudów, Kraków 2016 Sine Qua Non

 

Powiem szczerze, a może raczej napiszę, że nie zamierzałam przeczytać tej książki. Często czuję się dość niepewnie sięgając po fantastykę polską. Wiem, wiem, Sapkowski jest GENIALNY, Pilipiuk dowcipny, nie zapominajmy o Ćwieku, Dukaju, Kossakowskiej. Jeszcze wielu dobrych pisarzy fantastyki można by wymienić, ale mimo tak wielu znanych mi autorów, za każdym razem mam pewne obawy przed lekturą. W przypadku Jadowskiej zwłaszcza przeszkadzało mi imię występujące na okładce – Nikita, które dla mnie jest dość oklepane. Ale kiedy jedna z czytelniczek przeczytała tę powieść w krótkim czasie i z bardzo przemawiającą do wyobraźni miną powiedziała: „Czekam na następny tom!”, stwierdziłam, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby po tę książkę sięgnąć. I wiedzą Państwo co? Nie żałuję, że przeczytałam „Dziewczynę…”, bo jest naprawdę dobra.

Akcja dzieje się w alternatywnym świecie, gdzie na ulicy można spotkać (choć lepiej, aby się tak nie stało), wąpierze, wilkołaki, selkie i inne magiczne stwory, które wcale, ale to wcale nie są sympatycznymi stworzeniami. Główna bohaterka, Nikita, zajmuje się ich eksterminacją. Zresztą nie tylko ich, ale także i ludzi. W końcu pracuje w Zakonie Cieni, a zadaniem Zakonu jest przede wszystkim pozbywanie się niechcianych osób. I to nie za darmo. Nikita dobrze się czuje we własnej skórze i w swoim świecie, szczególnie lubi Dzielnicę Cudów. Aż tu nagle dziewczyna dostaje partnera wybranego przez szefową Zakonu (a na dodatek jej matkę). Nikita nie może się z tym pogodzić i chętnie by się pozbyła Robina, nawet ostatecznie, ale ma zakaz. W końcu jakoś udaje się jej dogadać z towarzyszem i ich współpraca zaczyna wyglądać coraz lepiej. Niespodziewanie z Dzielnicy w tajemniczy sposób znika przyjaciółka Nikity. Dziewczyna wie, że nie zostało jej za dużo czasu na poszukiwania, ale jest zdeterminowana, aby osiągnąć swój cel.

„Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” to fantastyka, którą lubię. Po pierwsze dużo się dzieje. Są poszukiwania, morderstwa i tortury, ale przedstawione w nieodstręczający sposób. Po drugie: magiczne stwory. Nie są to słodkie, ociekające lukrem jednorożce, a pałające żądzą krwi wściekłe stworzenia. Po trzecie główna bohaterka jest dowcipna i inteligentna. Wielokrotnie uśmiałam się, czytając jej przemyślenia (zresztą nie tylko jej, Robin też jest całkiem niezły). Po czwarte lubię, kiedy wydarzenia dzieją się prawie na naszym podwórku, a nie w jakichś wymyślonych, nie istniejących miejscach czy krajach. Główne miasta świata przedstawionego przez Jadowską to przecież Wars i Sawa. Ot, taki mały szczegół, a jak cieszy.

Książka nie jest również pozbawiona wad. Autorka często się powtarza, wałkując jeden temat. Wydanie też nie jest najlepsze. Najbardziej w odbiorze przeszkadzały mi małe  litery i jeszcze mniejsze marginesy, co utrudnia czytanie. Ale te drobne utrudnienia i tak nie zmniejszają przyjemności z poznania historii Nikity.

 Dziewczyna z Dzielnicy Cudów to rozrywka w czystej postaci. Nie wymagajmy od tej powieści przekazywania ponadczasowych i bardzo poważnych treści, choć należy pamiętać, że autorka wskazuje,  jak na nasze życie wpływają traumy z dzieciństwa. Przy lekturze można się trochę pośmiać, trochę postraszyć, ale przede wszystkim dobrze się bawić. I tego ostatniego właśnie Państwu życzę.

Iwona Małozięć

 

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna w Ciepłowodach, szukaj jej także w swojej bibliotece. 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

 

Wasze komentarze

piątek, 3.11.2017 09:49
piątek, 27.10.2017 08:59
czwartek, 5.10.2017 00:00
3
piątek, 22.9.2017 09:04
czwartek, 6.4.2017 09:29
piątek, 31.3.2017 07:17
piątek, 3.3.2017 00:00
czwartek, 2.3.2017 14:42
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA