komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 18 listopada 2017

Romana, Klaudyny

Więźniowie pracują na Twierdzy i dla Nadleśnictwa. Będą też w Legrandzie?

czwartek, 9.11.2017 10:18 , komentarze: 5 , odsłony: 4083
kategorie artykułu:

Coraz więcej podmiotów decyduje się na zatrudnienie osadzonych w zakładach karnych. Więźniowie pracowali na Twierdzy Srebrnogórskiej, pracują także dla Nadleśnictwa Henryków. Rozmowy w sprawie zatrudnienia skazanych prowadził też ząbkowicki Legrand.

fot. Nadleśnictwo Henryków

 

Od maja do końca września trzech osadzonych Zakładu Karnego w Strzelinie nieodpłatnie pracowało na Twierdzy Srebrnogórskiej. Jak zaznacza prezes Twierdzy Emilia Pawnuk, osoby te były specjalnie wybrane i kontrolowane przez zakład karny zarówno przed przywiezieniem ich do pracy, jak i po powrocie.

- Oprócz pracy w tak wyjątkowym miejscu jakim jest Twierdza to dla nich duża motywacja, bo widać ogromny zapał i zadowolenie. Co miesiąc wystawiałam im opinię o ich pracy, na podstawie czego mogą się starać o skrócenie wyroku. Jeden z panów dzięki swojemu dobremu zachowaniu i zaangażowaniu przedterminowo opuścił zakład karny i w jego miejsce przyjeżdżała kolejna osoba – mówi prezes Emilia Pawnuk.

Jak dodaje, oddelegowane osoby były ogromnym wsparciem w wykonywaniu prac porządkowych. Od maja wykonali mnóstwo prac związanych z grodzeniem miejsc niebezpiecznych na Twierdzy, mogących stanowić niebezpieczeństwo dla turystów, cały sezon kosili trawę, sprzątali kazamaty, pomalowali poternę, prowadzącą na dziedziniec DONJONU, ogrodzenia, mocowali ławki, kosze, sprzątali teren.

- Umowę zawarłam na nieodpłatne udostępnienie skazanych, co uważam za duży sukces. Z uwagi na rosnący popyt wśród podmiotów na pracę skazanych w pierwszeństwie są te przedsiębiorstwa, które płacą. Nam się udało, a pracę rekompensowaliśmy przyjeżdżającym osobom w postaci dobrej atmosfery, okazywanego traktowania i posiłków. Kosztem dla Twierdzy było wynagrodzenie dla ich opiekuna, który ich przywoził i odwoził do więzienia oraz nadzorował i odpowiadał za ich pracę. Pomimo pewnych obaw na początku zdecydowałam się na taki krok, z uwagi na to, że w Strzelinie wiele podmiotów korzysta z takiej formy współpracy i opinie są pozytywne – przekonuje Emilia Pawnuk.

Skazani zachowywali się bardzo dobrze i nawet dbali o dobry wizerunek Twierdzy Srebrnogórskiej. Nie było żadnej skargi. Orientowali się w terenie, nazewnictwie i informowali zdezorientowanych turystów.

- Sama byłam świadkiem, jak jeden z nich tłumaczył naszym turystom po niemiecku, że mieliśmy np. chwilową awarię automatu do kawy. Mam nadzieję, że praca na Twierdzy spowoduje u nich zmianę pewnych wartości i pomoże na nowo przystosować się do życia w społeczeństwie po wyjściu z Zakładu – kończy prezes Twierdzy.

Na zatrudnienie więźniów zdecydowało się także Nadleśnictwo Henryków. Pod koniec września tego roku nadleśnictwo podpisało umowę z Zakładem Karnym w Strzelinie na nieodpłatne zatrudnienie skazanych. Więźniowie będą pracować w Parku Henrykowskim, który nadleśnictwo planuje odrestaurować.

- Zakres prac przewidzianych do wykonania pozwoli skazanym wykorzystać umiejętności zdobyte w ramach organizowanego w zakładzie karnym kursu zawodowego pn. "Zagospodarowanie terenów zielonych” realizowanego dzięki projektowi „Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności”. Projekt współfinansowany jest ze środków UE, w ramach działania 2.7 zwiększenie szans na zatrudnienie osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 – mówi Piotr Mytych z Nadleśnictwa Henryków.

Rozmowy na temat pracy więźniów prowadziła też ząbkowicka firma Legrand. Pertraktacje trwały kilka miesięcy, ale jak do tej pory firma nie przedstawiła jednak oferty współpracy.

- Skazani nie pracowaliby w Ząbkowicach. Pierwsze rozmowy nie wykluczały ewentualności, że skazani wykonywać będą pracę nakładczą na rzecz kontrahenta na terenie zakładu karnego (hale produkcyjne w użytkowaniu ZIGB Piast tj. Zachodnia Instytucja Gospodarki Budżetowej w Wołowie-oddział w Kłodzku) – informuje mł. chor.  Edmund Hajdyła z zakładu karnego w Kłodzku.

 

 

 

 

Wasze komentarze

Ale zajebista broda......gratulacje
czwartek, 09.11.2017 20:37 autor: lesnik
czwartek, 16.11.2017 09:51
4
poniedziałek, 13.11.2017 10:42
8
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa