komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 23 listopada 2017

Adelii, Klemensa

W powiecie ząbkowickim powstaje Samorządowy Klaster Energii

środa, 26.7.2017 09:53 , komentarze: 9 , odsłony: 2362
kategorie artykułu:

20 lipca w Urzędzie Gminy Ciepłowody odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia na terenie powiatu ząbkowickiego Klastra Energii Odnawialnej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest wójt gminy Ciepłowody Łukasz Białkowski,  a chęć przyłączenia się zadeklarowały także gminy: Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Kamieniec Ząbkowicki i Stoszowice.

Klaster Energii stanowi cywilnoprawne porozumienie, którego nieodłącznymi elementami są wytwarzanie energii elektrycznej i równoważenie zapotrzebowania. Jego obszar działania nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin.

Powołanie Klastra Energii ma umożliwiać i ułatwiać aplikowanie samorządom, ale i lokalnym przedsiębiorcom o środki zewnętrzne na działania związane z budowę nowoczesnych źródeł energetyki rozproszonej OZE. Celem ma być stworzenie korzystnych warunków do zrównoważonego rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, jak również poprawa jakości powietrza. Powyższe z kolei może być realizowane poprzez budowę nowoczesnych źródeł energetyki rozproszonej OZE, inteligentnych sieci, implementację innowacyjnych mechanizmów bilansowania i zarządzania energią.

Klaster Energii, który obecnie jest zawiązywany, w szczególności dotyczy działań w obszarze: geoenergii (np. wód termalnych), mikroinstalacji (np. instalacji solarnej na budynkach, fotowoltaiki, sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej), a uczestnictwo w naborach/konkursach edytowanych wyłącznie tej formie organizacyjnej i wyłącznie dla podmiotów zrzeszonych daje nowe możliwości do pozyskiwania środków zewnętrznych.

Podczas spotkania w Ciepłowodach przedstawiciele gmin ustalili, że porozumienie dotyczące powstania Klastra Energii podpisane zostanie końcem sierpnia br. tak by można było stworzyć możliwości do ewentualnego aplikowania o środki zewnętrzne jeszcze w naborach organizowanych w tym roku.

 

 

 

Wasze komentarze

No no super brawo panie wojcie w kupie sila
środa, 26.07.2017 21:34 autor: Stolec
BRAWO WOJT BRAWO.
środa, 26.07.2017 11:01 autor: Tinen
miód :)
środa, 26.07.2017 10:37 autor: pszczoła
Brawo dla wójta gminy Cieplowody.
środa, 26.07.2017 10:33 autor: Jikji
czwartek, 19.10.2017 09:13
1
środa, 18.10.2017 12:33
4
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele