komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 25 listopada 2017

Erazma, Katarzyny

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kamienieckim gimnazjum

poniedziałek, 10.4.2017 10:06 , komentarze: 0 , odsłony: 2672
kategorie artykułu:

Mieszkam w mieście za wielką górą

Niewielu może przez nią przejść

Zdarza mi się po drodze upaść,

O me milczenie potknąć się.

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kamienieckim gimnazjum

3 kwietnia w Gimnazjum Publicznym im. A. Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim był dniem wyjątkowym. Otóż Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony corocznie 2 kwietnia, był także celebrowany w naszej szkole z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Dyrektorowi szkoły -  Urszuli Marszałek bardzo spodobał się pomysł  inicjatorki przedsięwzięcia – Wioletty Szkrabko  –  z istotnym wkładem Zuzanny Stefaniuk  (mamy dzieci  autystycznych), dlatego nie szczędziła starań i środków, by zrealizować  szczytny cel, jakim jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu.                                                         

Warto podejmować działania, by zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Autyzm trwa całe życie, dlatego istnieje potrzeba systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie życia - mówiła dyrektor gimnazjum. 

W przygotowaniach obchodów święta czynny udział wzięli: pedagog szkolny - A. Wojtaszczyk,  wychowawcy kl. I (J. Leopolska –Grzesik, S. Grot, M. Wrońska), I. Rudkowska, nauczyciele wspomagający (M. Szczepańczyk, D. Kula), pracownicy obsługi (A. Koprzak, M. Kubień, J. Kowalska, T. Piszczyk, M. Kolasa) oraz założycielki Edukacyjnego Zakątka w Kamieńcu Ząbk.(A. Górnicka i P. Dutkiewicz).

W  szkole panował niezwykły nastrój, podkreślony symboliką autyzmu - niebieską dekoracją, wystawą zdjęć, niebieskim kolorem strojów całej społeczności uczniowskiej i żarówkami  widniejącymi  na własnoręcznie upieczonych przez dzieci pierniczkach. Dzieci autystyczne wykonały także na zajęciach techniką origami niebieskie koszyczki - prezenty dla zaproszonych gości. Ich rodzice przygotowali poczęstunek, upiekli ciasta oraz wyborny tort, także z wizerunkiem żarówki.

Duże zainteresowanie uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości wzbudziła projekcja filmu Rogera Rossa Williamsa pt. „Życie animowane”, nagrodzonego na festiwalu w Sundance. Wszyscy w skupieniu obejrzeli optymistyczną  i wzruszającą opowieść  o autystycznym chłopcu Owenie, o jego  niezwykłej podroży i walce, by móc odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Dzięki oglądaniu pełnometrażowych animacji Disneya Owen Suskind powoli zaczął porozumiewać się z rodziną i otoczeniem, wyrażać swoje emocje, używając uniwersalnego języka filmów animowanych.  Wsłuchiwanie się w drugiego człowieka i przezwyciężanie własnych ograniczeń jest sztuką  możliwą dzięki terapeutycznej sile kina, pomagającego budować więzi emocjonalne w najtrudniejszych sytuacjach.

Według relacji uczennic kl. Ia (A. Tomczyk, M. Waligóra, A. Liczner):                                                    Niemałym powodzeniem cieszyły się warsztaty w gabinecie języka angielskiego, gdzie na każdym z czterech  stanowisk można było poznać  codzienność osoby cierpiącej  na autyzm. Na pierwszym z nich uczniowie mogli doświadczyć natężenia dźwięków dnia codziennego w taki sposób, jak odbierają je osoby z autyzmem. Dla wielu uczniów dźwięki były nie do zniesienia. Na drugim stanowisku uczniowie mogli sprawdzić, jak widzi osoba chora na autyzm. Zadaniem chętnych było założenie specjalnie przygotowanych okularów i pokolorowanie małych elementów kolorowanki oraz przeczytanie fragmentów tekstu. Trzecie stanowisko demonstrowało sprawność manualną. Zadaniem było założenie grubych roboczych rękawic i podjęcie próby nawlekania koralików na sznurówkę. Zadanie okazało się trudne i wiele osób zrezygnowała już po nanizaniu kilku koralików. Ostatnie stanowisko związane było ze zmysłem dotyku,  dotykano przyjemnych, a następnie drażniących materiałów i w ten sposób  przedstawiono, jak chorzy czują.

Na uwagę zasługują goście, którzy z bliska i z daleka zaszczycili swoją obecnością mury naszej szkoły. Mogli zapoznać się z jednym z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów  zdrowotnych, bądź poszerzyć swą wiedzę, porozmawiać z rodzicami dzieci autystycznych.                          Organizacja Dnia Świadomości Autyzmu  w kamienieckim gimnazjum została wysoko oceniona       przez wójta gminy Kamieniec Ząbkowicki – Marcina Czernieca. Słowa uznania wyrazili także inni zaproszeni goście, a wśród nich  rodzice dzieci z autyzmem. Przedsięwzięcie można śmiało nazwać  wyjątkowym, tak samo jak wyjątkowe są dzieci  z autyzmem i ich najbliżsi,  którzy  na co dzień przeżywają trudności, ale się nie poddają. Niełatwe sukcesy są na wyciągnięcie ręki dzięki zrozumieniu i współpracy  wszystkich ludzi dobrej woli, zgodnie ze słowami:

Ale my razem spróbujemy zbudować ląd,

Gdzie wszystko ma przyjazny kształt.

Spróbujemy razem oswoić świat,

Zbudować most do naszych miast.

 

 

Goście obecni na uroczystości:

Wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki – Marcin Czerniec
Przewodniczący Rady Gminy – Aleksander Ciapka
Ksiądz Proboszcz Lubnowa- Radosław Stala
Radna Powiatu Ząbkowickiego – A. Tandereszczak
Radni Gminy Kamieniec Ząbkowicki –E. Cwek, R. Kleniuk, D. Krekora
Dyrektorzy szkół: B. Kołodziej - SP nr1, L. Piekarczyk, T. Szewczyk - SSP Lubnów
Pedagog ZS nr2 w Kamieńcu Ząbk. - Milena Skotnicka
Założycielki Edukacyjnego Zakątka w Kamieńcu Ząbk. – A. Górnicka, P. Dutkiewicz
Pracownik socjalny CIS – S. Demidowicz
Przewodnicząca Rady Rodziców – Sylwia Mazur
Rodzice i uczniowie autystyczni z Kłodzka, Szalejowa i Paczkowa
  

 

Dorota Twardowska

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 23.11.2017 15:53
1
czwartek, 23.11.2017 10:07
środa, 22.11.2017 09:47
poniedziałek, 20.11.2017 12:37
wtorek, 14.11.2017 16:45
1
poniedziałek, 13.11.2017 11:33
1
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA