komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 15 grudnia 2017

Niny, Celiny

Starczowianie: Występ w Operze Wrocławskiej to spełnienie naszych marzeń [WIDEO]

czwartek, 13.10.2016 09:28 , komentarze: 10 , odsłony: 7340
kategorie artykułu:

Zespół ludowy Starczowianie ze Starczowa w gminie Kamieniec Ząbkowicki odnosi coraz większe sukcesy. Najpierw świetny występ w Ludowej Liście Przebojów, a w końcu występ w Operze Wrocławskiej.

 Zespół Starczowianki wyłonił się z Koła Gospodyń Wiejskich, które we wsi działa już kilkadziesiąt lat. Śpiewają pieśni ludowe, religijne i patriotyczne, a występują w strojach zaprojektowanych i uszytych przez członkinie zespołu.

- Powstał pomysł byśmy jako KGW zaczęły śpiewać, ale dopiero gdy do zespołu dołączył Mirek Kisiński zaczęło się na poważnie. Ponieważ mamy w swojej grupie już 3 panów zmieniłyśmy nazwę na „Starczowianie” – mówi Doba.pl szefowa zespołu Ewa Miśków.

fot. Zespół Starczowianie podczas Dożynek Gminnych 2016

 

Obecnie w zespole grają i śpiewają: Ewa i Stefan Miśków, Maria Myśliwiec, Danuta Jędrzejczyk, Urszula  Sopuch , Renata Mazur- Kliś, Danuta Bojczuk, Krystyna Gruszecka, Wiesława Lachman, Regina Pusz, Mirek i Beata Kisińscy, Alicja Różycka, Łukasz Pintal i Zdzisława Pelwecka. Po występie w Oprze Wrocławskiej dołączyła do Starczowian Barbara Kuś.

- Występowałyśmy na przeglądach ludowych, festynach i dożynkach. Już wcześniej chciałyśmy zgłosić się do Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław, ale odkładałyśmy to z roku na rok, ciągle twierdząc, że jeszcze nie jesteśmy gotowe. W końcu za sprawą naszej koleżanki Ali Różyckiej w końcu się zgłosiłyśmy na jesienną rundę w 2015 roku. W Starczowie odwiedziła nas Małgorzata Majeran-Kokott z Radia Wrocław, spodobałyśmy się, nagrałyśmy 10 utworów i zaczęła się przygoda z listą przebojów. Przez większość czasu prowadziłyśmy w notowaniach, ale ostatecznie zajęłyśmy trzecie miejsce – opowiada Ewa Miśków.

Następnie była bardzo rozwijająca i inspirująca współpraca z artystami z całej Polski w ramach Festiwalu Artystycznego Mezalians w Kamieńcu Ząbkowickim, który poprzedzały warsztaty i spotkania w ciągu roku.

- To właśnie podczas festiwalu poznałyśmy Jacka Hałasa, który podpowiedział nam, jak wzbogacić i urozmaicić nasz repertuar. Chodzi o wprowadzenie do niego dawnych piosenek śpiewanych w naszych domach i rodzinnych stronach – tłumaczy kierowniczka zespołu.

Ukoronowaniem ich dotychczasowej działalności był koncert w Operze Wrocławskiej. Do w październiku tego roku podczas IX Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska zostały zaproszone przez Urząd Marszałkowski, po rekomendacji redaktor Majeran-Kokott z Radia Wrocław właśnie.

- Kiedy odebrałam telefon z Urzędu Marszałkowskiego, byłam zdumiona i szczęśliwa, gdyż spełniało się nasze wielkie marzenie. Występ na tak dużej scenie, przed ogromną publicznością to było niesamowite przeżycie. Oczywiście była trema, ale tak dobrze czułyśmy się na scenie, że w ogóle nie chciałyśmy jej opuszczać! Nasz występ, gdy opadły emocje, słuchając nagrania z koncertu, oceniłyśmy jako bardzo udany – mówi Starczowianka.

Zespół Starczowianie nie osiada na laurach, wprowadza do repertuaru nowe utwory, ćwiczy i szykuje się do kolejnych występów.

- Okres jesienno-zimowy jest czasem prób, bo większość imprez ludowych odbywa się jednak wiosną i latem. Spotykamy się, by poćwiczyć, kiedy czas nam na to pozwala. Czasem spotykamy się dwa, trzy razy w tygodniu, a czasami przez 2 tygodnie nie mamy prób. Najlepiej czujemy się w żywych i skocznych utworach biesiadnych, które są związane z całą kulturą ludową, którą mamy zamiar nadal popularyzować i przekazywać następnym pokoleniom.

 

 

 

Wasze komentarze

fajnie sie ruszaja szczegolnie p.Beata ciekawe czy zatanczyla by na
niedziela, 16.10.2016 11:45 autor: wiesiek ocian
zazdraSZCZASZ???
poniedziałek, 17.10.2016 18:09 autor:
Super gratulacje dla pań i panów ;)
czwartek, 13.10.2016 20:22 autor: KZ
środa, 6.12.2017 09:11
wtorek, 7.11.2017 14:00
piątek, 3.11.2017 12:55
czwartek, 12.10.2017 14:00
poniedziałek, 25.9.2017 13:00
czwartek, 21.9.2017 09:07
2
poniedziałek, 11.9.2017 14:52
1
środa, 5.7.2017 09:25
wtorek, 4.7.2017 09:36
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA