komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 20 sierpnia 2017

Bernarda, Samuela

Spotkanie z twórcami atlasu historycznego - Ząbkowice Śląskie

środa, 14.12.2016 14:34 , komentarze: 0 , odsłony: 1514
kategorie artykułu:

8 grudnia w  Bibliotece Publicznej im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich odbyło się spotkanie z twórcami kolejnego tomu Atlasu Historycznego Miast Polskich, tym razem poświęconego Ząbkowicom Śląskim.

Atlas został wydany przez wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach projektu badawczego „Rozwój polskiej humanistyki”   i   jest  wydawnictwem naukowym, przedstawiającym rozwój Ząbkowic na przestrzeni wieków. Autorami atlasów miast dolnośląskich  jest zespół wrocławskich naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierownictwem prof. dr hab. Rafała Eysymontta i z nimi miało miejsce bardzo interesujące spotkanie w ząbkowickim ratuszu.

Na początek prof. Eysymontt w pasjonujący sposób omówił proces powstawanie atlasu, źródła, skąd pozyskiwano materiały archiwalne, jak również tryb prac redakcyjnych, które trwały około półtora roku. Następnie przedstawił  atlas, który jest dziełem niezwykłym dla naszego miasta, będącym kompendium wiedzy z zakresu historii, kartografii, architektury i planowania przestrzennego.  Atlas posiada część opisową oraz część ikonograficzną. Na część opisową składa się studium historyczne miasta opracowane przez prof. Mateusza Golińskiego. Część ikonograficzna to reprodukcje kilkunastu map i rycin, w tym kilka unikalnych,  do tej pory nieznanych. 

Po prezentacji atlasu odbyła się dyskusja pomiędzy ludźmi nauki i zgromadzoną licznie publicznością, głównie pasjonatami historii z naszego miasta. Po spotkaniu można było nabyć atlas i otrzymać autograf od autorów.  

 

 

Wasze komentarze

środa, 5.7.2017 09:25
wtorek, 4.7.2017 09:36
piątek, 28.4.2017 00:00
1
poniedziałek, 13.2.2017 11:51
poniedziałek, 19.12.2016 11:33
Dywany Ząbkowice Śl.
Dywany Ząbkowice Śl.
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń