komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 11 grudnia 2017

Damazego, Waldemara

Spotkanie z kuratorem oświaty– co dalej z gimnazjum w Przyłęku?

piątek, 21.4.2017 12:20 , komentarze: 9 , odsłony: 5578
kategorie artykułu:

W środę 19 kwietnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bardzie odbyło się spotkanie rodziców i rady gminny z dolnośląskim kuratorem oświaty w sprawie wprowadzenia reformy oświaty na terenie gminy.

Jak mówił burmistrz Barda Krzysztof Żegański spotkanie zostało zorganizowane zgodnie z obietnicą, którą złożył rodzicom.   Sytuacja w gminnej oświacie skomplikowała się po nieuchwaleniu przez radę gminy uchwały wiążącej o nowej sieci szkół do 31 marca.

Przypomnijmy, że gmina wyszła z dwiema propozycjami wprowadzenia reformy oświaty na swoim terenie. Pierwsza zakładała włączenia obecnego gimnazjum w Przyłęku do  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bardzie, gdzie po likwidacji gimnazjum do budynku szkoły w Przyłęku uczęszczałyby dzieci od klasy V-VIII, a w Bardzie dzieci klas I-IV.

Druga propozycja dotyczyła utworzenia dwóch odrębnych ośmioklasowych  szkół podstawowych w Bardzie i Przyłęku. Wtedy Szkoła Podstawowa w Bardzie obejmowałaby swym obwodem: miasto Bardo i miejscowości Opolnica i Dębowina, a Szkoła Podstawowa w Przyłęku obejmowałaby swym obwodem dzieci z miejscowości: Przyłęk, Janowiec, Dzbanów, Laskówka, Potworów, Brzeźnica i Grochowa. 

Po spotkaniach z rodzicami i kadrą obu szkół, radni przyjęli uchwałę z projektem włączającym obecne gimnazjum w struktury szkoły podstawowej w Bardzie. Projekt ten został oceniony przez kuratorium pozytywnie z warunkiem, by utworzyć dwie odrębne podstawówki w Bardzie i Przyłęku. Opinia ta jest ustawowo wiążąca. Nie zgodziła się z nią jednak większość radnych, którzy podczas głosowania odrzucili ją, jednocześnie przyjmując uchwałę o  zaskarżeniu opinii do sądu administracyjnego. Nie przyjęto także uchwały dopasowującej sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

- Chciałbym podkreślić, że zarówno ja, jak i część radnych od początku staliśmy na stanowisku, że najeżałoby działać zgodnie z przepisami ustawy, która mówi, że powinny powstać dwie szkoły podstawowe. Po to podjęliśmy trud budowy szkoły w Przyłęku, żeby rozładować przepełnienie w szkole w Bardzie. Budowa takiej szkoły to dla gminy takiej jak nasza wydarzenie historyczne, które ma miejsce raz na kilkadziesiąt lat. Nie może być tak, że obiekt w Przyłęku będzie musiał teraz być przeznaczony na inne niż dydaktyczne cele – mówił Krzysztof Żegański, burmistrz Barda.

Dolnośląski Kurator Oświaty, Roman Kowalczyk, który przybył na spotkanie ze swoim zastępcą Januszem Wrzalem, w bardzo przystępny i obrazowy sposób przedstawił proces powstawania opinii, jak i przepisy, według których była ona tworzona.

- Ustawa mówi, że gmina powinna dążyć do tworzenia na bazie gimnazjum szkół podstawowych, chodzi o to, by stworzyć gęstą siatkę szkół podstawowych, do których uczniowie będą mieli blisko, gdzie będzie zintegrowana społeczność, co sprzyja i nauce i wychowaniu. Musimy dbać o to, by nie uszczknąć nic z kapitału, jakie miało gimnazjum:  wiedzy i umiejętności pedagogów oraz budynków, które powinny pozostać w zasobie oświatowym  – mówił Roman Kowalczyk.

Kurator wyjaśniał, że istnieje ustawowa możliwość, by szkoła mieściła się w dwóch budynkach, ale muszą być one usytuowane „blisko”.

- Przyjęliśmy, że „blisko” , to taka odległość, jaką małe dziecko może przejść pod opieką dorosłego w trakcie krótkiej przerwy. Z Barda do Przyłęku jest mniej więcej 4 kilometry, a to na pewno nie jest blisko – mówił Kowalczyk.

Jak tłumaczył, nieprzyjęcie do 31 marca uchwały wiążącej w sprawie dostosowania sieci szkół do reformy skutkuje tym, że zmiany są wprowadzane na mocy ustawy, czyli od września 2017 roku wygaszane będzie gimnazjum w Przyłęku (nie będzie pierwszej klasy), a jednocześnie w szkole podstawowej w Bardzie przybędzie klasa 7, co tylko pogorszy przepełnienie szkoły, gdyż obecnie jest 11 pomieszczeń dydaktycznych, a 12 oddziałów. Od września klas będzie jeszcze więcej, co może doprowadzić do wprowadzenia nauki na dwie zmiany.

- Sytuacja może się tylko pogarszać, gdyż planowana rozprawa przed sądem apelacyjnym i czas oczekiwania na werdykt sądu może spowodować, że wraz z mijającym czasem do szkoły w Bardzie będą dochodziły kolejne roczniki,  a w Przyłęku wygaśnie gimnazjum, którego budynek zostanie pusty i być może zostanie przeznaczony na inne cele - dodawał.

Kuratorium konsultowało się w sprawie patu w Bardzie z nadzorem prawnym wojewody dolnośląskiego, który stwierdził, że nawet gdyby rada chciała zmienić swoją decyzję i jednak stworzyć dwie podstawówki, to w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018 nie jest to już możliwe.

Szansa na utworzenie dwóch szkół podstawowych w Bardzie i Przyłęku jest możliwa dopiero od roku szkolnego 2018/2019. Odpowiednia uchwała może być podjęta od początku września do końca listopada 2017 roku, radni mają więc czas, by spokojnie rozważyć sytuację w gminnej oświacie.

Kurator zwrócił jeszcze uwagę na fakt, że być może, gdyby powstała szkoła w Przyłęku, dzieci z Grochowej nie wybierałyby szkoły w Braszowicach, a właśnie w Przyłęku, gdyż odległości są podobne.

Ponadto ustawa daje możliwość, po zgodzie rodziców i odpowiedniej uchwale rady gminy, by w okresie przejściowym (maksymalnie do 2023 roku) klasy 7 i 8 uczęszczały do tworzącej się szkoły podstawowej w Przyłęku (uczniowie byliby absolwentami szkoły w Przyłęku).

- Dałoby to potrzebny czas, by wykonać niezbędne inwestycje i remonty w szkole w Bardzie, jak pracownie chemiczne czy fizyczne, a jednocześnie pozwoliłoby to „wypełnić” szkołę w Przyłęku, kiedy będzie się ona formowała i wykorzystać potencjał pracujących tam nauczycieli – mówił Roman Kowalczyk.

Radny Dariusz Prostko przedstawiał argumenty, którymi kierowali się przeciwnicy utworzenia dwóch szkół podstawowych i skarżył się, że dwa razy próbował skontaktować się z kuratorium, by uzyskać dodatkowe informacje, jednak bezskutecznie.  Natomiast radny Andrzej Czepieruk stwierdził, że spotkanie z kuratorium wyjaśniło wiele spraw i szkoda, że nie zostało ono wcześniej zorganizowane, gdyż argumentacja radnych też może była by inna.

W podobnym tonie wypowiadali się rodzice, którzy apelowali, by rada zgodziła się na rozwiązanie zawarte w opinii kuratorium.

- W przeciwnym razie w naszej małej społeczności znowu zaczną się spory i kłótnie, które do niczego nie prowadzą. Absurdem będzie jedna szkoła ośmioklasowa w Bardzie  – mówiła jedna z matek.

Rodzice wyrażali różne obawy i zadawali pytania związane z reformą i utworzeniem w gminie dwóch szkół podstawowych. Najważniejszym z nich było pytanie o to, czy są zagwarantowane jakieś środki na przystosowanie szkoły w Bardzie na przyjęcie starszych klas, ale i na przyjęcie najmłodszych dzieci w Przyłęku. Tu jednak nie padły żadne konkrety.

Kurator mówił, że od stycznia 2018 roku subwencja oświatowa będzie przyznawana nie na ucznia, ale na oddział (klasę), co w praktyce ma oznaczać więcej pieniędzy dla małych miejscowości, dodawał, że gmina może także ubiegać się o środki z ministerstwa edukacji przeznaczone na wdrożenie reformy oświaty. Natomiast prowadzenie szkół jest zadaniem własnym gmin i to one muszą wygospodarować na to pieniądze.

Pytany o termomodernizację budynku szkoły przy ul. Polnej w Bardzie, burmistrz odpowiedział, że gmina pozyskała na ten cel  1.7 mln zł, a wartość całego zadania to 2.3 mln złotych. Około 15-20 maja powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę termomodernizacji, a 1 czerwca rozpoczną się już roboty, które potrwają do końca września 2017 roku.

 

 

 

Wasze komentarze

a mi sie podoba lanser z kamienieckiej,hehe i tak nie...
sobota, 22.04.2017 06:23 autor: juz po szkole
Ludzie otwuszczie oczy bo nasi radni nas sprzedadzom​ zanim...
piątek, 21.04.2017 21:41 autor: Sołtys
no to fest uradzili nasi radni
piątek, 21.04.2017 14:03 autor:
To fachowcy swiatowi :-)
piątek, 21.04.2017 14:38 autor:
sobota, 9.12.2017 19:17
2
czwartek, 7.12.2017 10:15
2
środa, 6.12.2017 12:11
10
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele