komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 23 kwietnia 2017

Jerzego, Wojciecha

Spotkanie z ks. profesorem Tadeuszem Fitychem

poniedziałek, 13.2.2017 11:51 , komentarze: 0 , odsłony: 883
kategorie artykułu:

W poniedziałek 6 lutego w Centrum Kultury w Bardzie i Bibliotece odbyło się spotkanie z księdzem profesorem Tadeuszem Fitychem poświęcone osobie bł. księdza Gerharda Hirschfeldera – pochodzącemu z Kłodzka i zamęczonemu w Dachau.

Ksiądz prof. Tadeusz Fitychjest absolwentem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był współpracownikiem Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie,prowadził studia i prace badawcze m.in. na uniwersytetach włoskich, niemieckich i austriackich. Pełnił też służbę w dyplomacji watykańskiej. Opublikował szereg książek i artykułów. Od kilkunastu lat mieszka w Kudowie – Czermnej jako ksiądz-rezydent i zajmuje się m.in. małą architekturą sakralną Ziemi Kłodzkiej. Jest też wielkim znawcą i miłośnikiem szopek betlejemskich, a szczególnie sudeckich.

Fakt zamieszkania w parafii w Kudowie-Czermnej przyczynił się do tego, że szczególnie bliska stała mu się postać błogosławionego księdza Hirschefeldera, który przez 7 lat posługiwał w tej parafii. Śledząc losy niemieckiego księdza, który sprzeciwił się hitleryzmowi, zebrał na jego temat liczne materiały, które opublikował w książce multimedialnej pt. „List Boga”. Na płycie DVD znajduje się kilkadziesiąt artykułów, zestaw filmów oraz ponad 20 prezentacji multimedialnych poświęconych bł. ks. Hirschefelderowi, który realizował zasadę międzynarodowego ekumenizmu, będąc przewodnikiem duchowym młodzieży zarówno niemieckiej, jak i czeskiej – jak również wzorem dla współczesnej polskiej młodzieży, zamieszkującej tereny przedwojennej działalności księdza Hirschefeldera. Uczniowie LO im. B. Chrobrego, w którego budynku przed wojną uczył się ksiądz Hirschefelder, obrali go sobie za patrona.

W spotkaniu z księdzem profesorem T. Fitychem poza mieszkańcami Barda  wzięły udział osoby, które przybyły na specjalne zaproszenie księdza profesora, w tym autor pierwszej książki o błogosławionym ks. Hirschefelderze – pan Waldemar Wieja ze Złotego Stoku. Wśród gości znalazł się też prezes spółki Wodociągi Kłodzkie – pan Waldemar Bicz, dawny szef laboratorium chemicznego w Zakładach Górniczo-Hutniczych „Złoty Stok” – pan Jan Charlęża oraz pracownik naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wszystkich połączyła fascynacja osobą niezwykłego księdza, który wyprzedził swoją epokę, stając się symbolem nie tylko męstwa, ale i ekumenizmu na wielokulturowym pograniczu.

W czasie spotkania proboszcz bardzkiej parafii – ojciec Mirosław Grakowicz przypomniał inną niezwykłą postać mającą wiele wspólnego z księdzem Hirschefelderem, tj. wieloletniego proboszcza bardzkiej parafii, który pomimo swoich niemieckich korzeni, pozostał po wojnie w Bardzie, gdzie umarł w 1954 r.

 

UMiG Bardo

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 13.2.2017 11:51
poniedziałek, 19.12.2016 11:33
poniedziałek, 12.12.2016 13:00
1
piątek, 25.11.2016 10:03
niedziela, 16.10.2016 09:33
2
poniedziałek, 10.10.2016 09:35
piątek, 7.10.2016 09:39
1
wtorek, 4.10.2016 10:15
5
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
portalenieruchomosci.pl
portalenieruchomosci.pl
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Myjnia TOMAR
Myjnia TOMAR
Dywany Ząbkowice Śl.
Dywany Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Biuro Nieruchomości DO-EXPERT
Biuro Nieruchomości DO-EXPERT
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.