Reaguj na zagrożenie – już działa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

środa, 5.10.2016 16:03 8785 1

Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Widzisz jakieś niepokojące zjawiska? Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa! „Mapa” jest już dostępna na stronie ząbkowickiej policji.

5 października w Komendzie Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich przedstawiono nowe narzędzie współpracy funkcjonariuszy ze społeczeństwem, czyli Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jak tłumaczył asp. sztab. Grzegorz Lisiecki, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywny serwis, dzięki któremu można zgłaszać różnego rodzaju zagrożenia, jak i zapoznać się z poziomem bezpieczeństwa w naszej okolicy.

Aby skorzystać z KMZB wystarczy wejść na stronę internetową policji, na przykład naszej ząbkowickiej (http://www.zabkowice-slaskie.policja.gov.pl/pl/) kliknąć na ikonkę map bezpieczeństwa, a następnie wybrać interesujący nas obszar. Mapy, oparte na danych geoportalu, są bardzo szczegółowe, można dzięki nim zlokalizować zjawisko co do konkretnej posesji. Następnie, po zaakceptowaniu regulaminu, można zgłosić zagrożenie (klikając w plusa), określając jego rodzaj. Z jednego łączna internetowego można zgłosić jedno zagrożenie na dobę,  każde z nich jest anonimowe. Wszystkie zgłoszone zagrożenia są widoczne na mapie.

 

Co bardzo istotne, mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji policji, bądź zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, w takich wypadkach nadal należy dzwonić na 997 lub 112 lub skontaktować się z najbliższą jednostką policji!  Mapa zagrożeń bezpieczeństwa służy raczej do zasygnalizowania, że w danym miejscu dochodzi do niepokojących, naruszających prawo zjawisk.

Lista zdarzeń, które widoczne są w systemie, zawiera sytuacje bardzo uciążliwe społecznie. Są wśród nich akty wandalizmu, złe parkowanie, picie alkoholu w miejscu publicznym, a nawet zła organizacja ruchu drogowego. 

KLIKNIJ ŻEBY POWIĘKSZYĆ

 Każde zgłoszenie jest weryfikowane, w komendzie są za to odpowiedzialni tzw. koordynatorzy. Policja ma dwa dni na przekazanie zgłoszenia do weryfikacji (najczęściej jednak jest to reakcja natychmiastowa lub tego samego dnia), a następnie 5 dni na weryfikację i podjecie konkretnych działań (w wyjątkowych sytuacjach może to potrwać dłużej).  Znajduje to również swoje odzwierciedlenie na mapie. Alarmy mają trzy statusy: zielony (dodano), żółty (weryfikacja zgłoszenia), czerwony (potwierdzone). 

Jak podkreślał komendant powiatowy mł. insp. Arkadiusz Szmytkowski, Mapy Zagrożenia mogą być niezwykle sprawnym narzędziem we współpracy policji ze społeczeństwem, aby tak się jednak stało, użytkownicy muszą korzystać z serwisu rozsądnie, a przede wszystkim nie przekazywać nieprawdziwych informacji.  Mapy mogą być przydatne nie tylko społeczności lokalnej, ale dzięki temu, że są dostępne dla każdego, w łatwy sposób można sprawdzić poziom bezpieczeństwa np. w miejscu planowanego urlopu.

Podczas spotkania przypomniano także o kolejnej aplikacji, która ma usprawnić kontakt z policją. „Moja Komenda” to aplikacja na smart fony i iOS  zawierające dane teleadresowe wszystkich jednostek policji z mapami dojazdu, pozwoli także na skontaktowanie się z dzielnicowym odpowiedzialnym za dany teren, szybko poda nam numer telefonu, maila oraz imię i nazwisko funkcjonariusza.

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

janek niedziela, 09.10.2016 10:44
Bardzo fajny pomysł z tą mapą!