Przetrwać upał!

czwartek, 2.7.2015 09:52 854 0

Wysokie temperatury mogą być groźne dla ludzi, zwłaszcza w miastach, gdzie nie ma przewiewu i mury są mocno nagrzane. Najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci. Przebywając na słońcu nawet krótko  należy pamiętać o posmarowaniu się kremem z filtrem UV (im większy faktor, tym dłużej możemy przebywać na słońcu) oraz o przewiewnym nakryciu głowy. Pamiętajmy, że również w cieniu możemy poparzyć skórę słońcem. Nie zapominajmy też o piciu większych niż zazwyczaj ilości płynów: najlepsza jest woda lub rozcieńczone wodą naturalne soki.

Maluszki w upale

Gdy na dworze jest gorąco, a w naszym mieszkaniu szczęśliwie panuje chłód, śmiało możemy zrezygnować ze spaceru z niemowlęciem. Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami chłodnego mieszkania (lub klimatyzacji) zawsze możemy rozwiesić mokre ręczniki i włączyć wentylator pamiętając tylko, by nie kierować nadmuchu bezpośrednio na dziecko. Ochłodę maluszkowi zapewni również krótka, letnia kąpiel - nawet kilka razy dziennie, jeśli jest taka potrzeba.

Latem najlepszą porą na wyjście z maluszkiem są wczesne godziny przedpołudniowe i późne popołudnie. Jednak bez względu na porę dnia zawsze należy wybierać miejsca zacienione - dziecko nie powinno przebywać bezpośrednio na słońcu. Obowiązkowy dla dzieci jest krem z filtrem, przewiewne, lekkie (najlepiej bawełniane) ubranko oraz przewiewna czapeczka lub chusteczka na głowę. 

W upały bardzo łatwo o odparzenia, ponieważ mokra pieluszka działa jak ciepły kompres. Zmieniajmy pieluszkę częściej, niż zwykle, a jeśli to tylko możliwe pozwólmy dziecku na bycie z gołą pupą.

Pamiętajmy, że dzieci bardzo łatwo się odwadniają. To do rodziców należy zadbanie, by dziecko wypijało odpowiednią ilość płynów.

Zadbaj o seniora

Nagrzane powietrze sprzyja odwodnieniu również u osób starszych. Na jego nieprzyjemne skutki narażone są też osoby chorujące na nadciśnienie, na chorobę wieńcową, na choroby układu krążenia, na niewydolność nerek i na cukrzycę. Jeśli mamy w otoczeniu osoby zażywające leki dopilnujmy, by wypijały w okresie upałów odpowiednio dużą ilość płynów - nawet do 4 litrów dziennie - aby stężenie leków w organizmie było prawidłowe. Odwodnienie organizmu przy jednoczesnym zażywaniu leków grozi zapaścią!

Osoby starsze, podobnie jak niemowlęta nie powinny przebywać na słońcu, ale gdy nie ma innego wyjścia powinny pamiętać o nakryciu głowy i luźnym, przewiewnym ubraniu. Zadbajmy o to, by nasz senior nie przebywał zbyt długo w upalnym powietrzu - możemy przecież podwieźć go do kościoła, do lekarza czy na zakupy, najlepiej w klimatyzowanym sklepie.

Upały w pracy

W czasie upałów firma musi zapewnić napoje i wymianę powietrza. Przepisy nie wskazują maksymalnej dopuszczalnej w miejscu pracy temperatury, z wyjątkiem pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować w temperaturze przekraczającej 30°C i wilgotności powyżej 65 proc. ale zadaniem pracodawcy jest zabezpieczenie stanowiska pracy przed niekontrolowaną emisją ciepła, a także umożliwienie wymiany powietrza. Jeśli w zakładzie pracy zainstalowano klimatyzację lub wentylację, musi działać tak, aby nie powodować wyziębienia czy przegrzania pomieszczeń pracy.

W czasie upałów pracodawca musi też nieodpłatnie dostarczyć pracownikom napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Jest to konieczne, jeśli temperatura powietrza przekracza 25°C (w przypadku pracowników wykonujących prace na otwartej przestrzeni) lub 28°C w pomieszczeniu (w przypadku pozostałych pracowników).

Woda, woda, woda!

Generalną zasadą chcących przetrwać upały jest: dużo pić i schładzać ciało. Starajmy się przebywać w cieniu, wybierajmy w tym okresie miejsca klimatyzowane. Większość miast zapewnia mieszkańcom kurtyny wodne, warto z nich korzystać. W ochłodzeniu ciała pomoże też szybki prysznic - przed lub po pracy. Używajmy chłodzących żeli i lekkich, chłodzących balsamów do ciała - najlepiej z mentolem. W ciągu dnia przyda się też woda w sprayu do schładzania twarzy.

Należy unikać jedzenia ogrzewającego organizm: ostrych przypraw, zawiesistych zup. Warto postawić na dania z warzyw i owoców. Genialną potrawą na upały jest na przykład chłodnik. Wskazane są też różnego rodzaju sałatki, byle nie z majonezem lub koktaile owocowe, które w upalne dni z powodzeniem mogą zastąpić obiad.

Upały groźne nie tylko dla ludzi

Podobnie jak my, również nasze zwierzęta są podatne na upały, i może im grozić m.in. na udar cieplny Jeżeli u psa występuje ślinotok, wymioty czy ospałość, od razu należy skontaktować się z weterynarzem. Udar cieplny u zwierząt grozi trwałym uszkodzeniem narządów, a nawet śmiercią.

Podczas gorących dni częściej niż zwykle należy uzupełniaj wodą psią czy kocią miskę. Znakomitym sposobem na schłodzenie organizmu będzie dodanie kostek lodu do miski z wodą. Dobrze jest też ustawić wentylator w taki sposób, by zwierzę mogło przed nim sobie usiąść lub zapewnić dostęp do chłodniejszych pomieszczeń, jak na przykład łazienka.

Najczęstszą przyczyną śmierci zwierząt jest udar cieplny spowodowany… zamknięciem ich w samochodzie. W ciągu zaledwie kilku minut temperatura wewnątrz pojazdu może przekroczyć 60 stopni, a wilgotność spaść do zaledwie kilku procent. Żaden organizm nie poradzi sobie z tak wysoką temperaturą i najczęściej kończy się to wycieńczeniem i śmiercią. 

Jeśli wychodzimy z psem, najlepiej robić to w godzinach porannych i wieczornych, kiedy jest chłodniej. przy dłuższych spacerach nie zapominajmy o wodzie dla czworonoga. Nawet w cieniu zwierzę narażone jest na ekstremalne temperatury i dużą wilgotność. Łapy psa mogą ulec głębokiemu poparzeniu, jeśli ten będzie chodził po gorących powierzchniach jak: chodniki, asfalt czy piasek. Nie zmuszajmy psa do nadmiernego wysiłku, jak bieganie za patykiem, jeśli nie jest to konieczne. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)