komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 15 grudnia 2017

Niny, Celiny

Parafianie z Kamieńca Ząbkowickiego w Ziemi Świętej

niedziela, 19.11.2017 13:32 , komentarze: 2 , odsłony: 4110
kategorie artykułu:

W dniach 7-14 listopada odbyła się pielgrzymka do Ziemi Świętej organizowana przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kamieńcu Ząbkowickim. Opiekunem duchowym pielgrzymów był proboszcz parafii ks. Wojciech Dąbrowski.

Wraz z grupą parafian z Kamieńca na pielgrzymkę udali się również członkowie byłej parafi księdza Wojciecha z Milikowic i jego przyjaciele.

Program pielgrzymki był niezwykle ciekawy i bardzo bogaty.

Tuż po wylądowaniu w Tel Awiwie udaliśmy się do Cezarei Nadmoskiej, aby obejrzeć wschód słońca na tle akweduktu rzymskiego zbudowanego przez Heroda Wielkiego – namiestnika Judei. Po trudach kilkugodzinnej już podróży orzeźwienie przyniosło zanurzenie nóg w Morzu Śródziemnym.

Pierwszy i drugi dzień pielgrzymki przeznaczony był na poznanie Galilei – ziemi po której stąpał Jezus Chrystus przez większość swojego życia. Z jego działalnością, nauką i cudami związane są takie miejsca jak: Nazaret wraz z bazyliką Zwiastowania Pańskiego, Kana Galilejska, gdzie nastąpiło symboliczne odnowienie przysięgi małżeśkiej, Góra Tabor oraz Góra Błogosławieństw, Tabgha – miejscowość gdzie wedle tradycji doszło do rozmnożenia chleba i ryb, Hajfa – największe miasto Galilei położone u podnóża Góry Karmel, Kafarnaum czy Yardenit – miejscowość nad rzeką Jordan, gdzie mieliśmy możliwość odnowienia przyrzeczeń chrztu świętego.

Ziemia Święta to nie tylko Izrael, ale również kilka innych państw leżących na Bliskim Wschodzie. Jednym z nich jest Jordania, która niepodległość uzyskała w 1946 roku.

W Jordani spędziliśmy następne dwa dni. Stolica kraju Amman, nazywana jest „białym miastem”. Zachwyca ogromem (mieszka tu ponad 4 mln ludzi) i położona jest na kilkudziesięciu wzgórzach, których wysokość osiąga więcej niż 1000 m n. p. m. W pobliżu Ammanu znajduje się starożytne miasto Madaba, gdzie w prawosławnej bazylice św. Jerzego znajduje się najstarsza na świecie mapa Ziemi Świętej – ułożona na posadzce mozaika z VI w. oraz biblijna Góra Nebo, skąd Ziemię Obiecaną (Kanaan) ujrzał Mojżesz.

Jordania to kraj typowo pustynny, (tu znajduje się najpiękniejsza pustynia na świecie Wadi Rum) oraz słynący z produkcji kamiennych mozaik. Perełką turystyczną jest, natomiast starożytne miasto Nabatejczyków – Petra, zaliczana do 7 nowych cudów świata, którą również odwiedziliśmy.

Z Ammanu nad Morze Czerwone – do jedynego portu w Jordani Akaby dotarliśmy Autostradą Pustynną. Tutaj ponownie przekroczyliśmy granicę z Iraelem, aby udać się na upragnioną kąpiel w Morzu Martwym.

Ostatnie dwa dni pielgrzymki to wypełnione mistycyzmem odwiedziny Betlejem i Jerozolimy.

Nawiedziliśmy m.in. Bazylikę Narodzenia Pańskiego oraz Bazylikę Grobu Świętego na Golgocie, a także inne miejsca tak mocno związane z tradycją chrześcijańską jak: Góra Oliwna, Góra Syjon, Ogrójec czy wieczernik. Ogromnym przeżyciem było również przejście drogi krzyżowej, tzw. Via Dolorosa.

Pielgrzymi pragną w szczególności złożyć serdeczne podziękowania proboszczowi Wojciechowi Dąbrowskiemu za opiekę duchową oraz za profesjonalne przybliżanie wielu zagadnień historycznych i teologicznych, Jadwidze Adamskiej za uświetnianie pielgrzymki śpiewem oraz Witoldowi Wiśniewskiemu za profesjonalne zdjęcia.

Pielgrzymka nie byłaby możliwa bez naszych organizatorów: Rafała Deca (Biuro Podróży Rafael Stellae Maris) oraz Anny Szczypińskiej (Anis Pol Travel).

 

A. Jurasz

 

 

Wasze komentarze

Panie Kazimierzu po co takie komentarze pisać
poniedziałek, 20.11.2017 21:15 autor:
Dwóch radnych pojechało odpokutować swoje grzechy mi
poniedziałek, 20.11.2017 19:49 autor: Domi
czwartek, 14.12.2017 08:58
czwartek, 14.12.2017 08:53
środa, 13.12.2017 19:14
środa, 13.12.2017 15:38
środa, 13.12.2017 10:19
wtorek, 12.12.2017 14:41
wtorek, 12.12.2017 10:05
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele