Kulturalny Dizajn Market w Bardzie

piątek, 1.12.2017 12:59 2208 0

W sobotę 25 listopada w siedzibie Centrum Kultury i Biblioteki w Bardzie miała miejsce I edycja Kulturalnego Dizajn Marketu,imprezy mającej charakter prezentacji i warsztatów z zakresu różnych form dizajnu i kreatywnego myślenia.

Słowo dizajn stanowiące spolszczoną (fonetycznie brzmiącą) wersję angielskiego słowa „design” (projekt) jest to obecnie słowo niezwykle popularne, mieszczące w sobie wiele znaczeń, ale najogólniej oznaczające różne formy kreatywnych działań w zakresie sztuki użytkowej. Coraz częściej jednak pojawia się też w odniesieniu do innych form ludzkiej kreatywności, takich jak działania happeningowe, warsztatowe i wiele innych. Również na naszej imprezie takie formy były prezentowane i można było w nich uczestniczyć.

Kulturalny Dizajn Market to wydarzenie prezentujące ludzką kreatywność w przeróżnych obszarach. Były więc różne niezwykle dizajnerskie przedmioty, wykonane metodą scrapbookingu, takie jak kartki świąteczne i okazjonalne, explodingbox, czyli ozdobne, wymyślnie otwierane pudełka z życzeniami, czekoladowniki, zaproszenia, albumy, itp. Były też kompozycje florystyczne z papieru i foamiranu, stroiki i inne ozdoby świąteczne, hafty, krajki tkane na stylizowanych na słowiańskie krosnach.Zaprezentowana została również ceramika, elementy wystroju wnętrz, a nawet meble.

W czasie tego wydarzenia można było nie tylko poznać efekty różnych kreatywnych działań, ale również osoby mające kreatywny pomysł na życie, rozwijające swoje pasje i poszukujące pomysłu na siebie. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i prezentację swoich działań osobom nie tylko z Barda, ale z różnych miejscowości poza naszą gminą.

I tak nasze wydarzenie uświetniła pani Anna Kurtasz z Kłodzka, z zawodu nauczycielka języka polskiego i informatyki, ubiegłoroczna laureatka konkursu szopek, na którym zaprezentowała papierową szopkę wykonaną metodą scrapbookingu. Pani Anna jest również autorką kilku blogów i fanpage’ów, m.in „Pudełeczek pełnych szczęścia”, jak też nazywa tworzone przez siebie explodingbox.  Na Kulturalnym Dizajn Markecie pokazała przeróżne efekty swoich twórczych działań, których podstawą jest ozdabianie i modelowanie papieru.

Scrapbooking to obecnie niezwykle modna i dająca duże możliwości forma pracy twórczej. Również w tym obszarze, jak i wielu innych, takich jak papierowa florystyka, czy mediowanie, działa twórczy rodzinny duet z gminy Kamieniec Ząbkowicki, czyli pani Małgorzata Furtak i jej córka pani Magdalena Osmenda. Scrapbookingiem, ale i wieloma innymi działaniami z obszaru dizajnu zajmuje się mieszkanka Barda – pani Małgorzata Jóźwiszyn, której piękne prace możemy poznać na fanpage’u ArtPasje Małgorzaty, a tym razem  zaprezentowała je„na żywo” w czasie naszego ewentu.

Z kolei odmienną formę dizajnu zaprezentowała pani Magda Szopian Wełyczko z firmy Kombinerki, gdzie tworzone są oryginalne meble metodą recyklingu. Do ich pracowni trafiają stare, niechciane meble, które „przy użyciu kilku wiader farby i dużej dawki wyobraźni są zmieniane w meble pasujące do najnowocześniejszych wnętrz”. W ubiegłoroczne wakacje „Kombinerki” prowadziły w naszym Centrum Kultury „Warsztaty prawie stolarskie” dla dzieci, które cieszyły się ogromną popularnością.

Kolejna osoba, tym razem z gminy Bardo, która zaprezentowała się ze swoją pasją na naszym Dizajn Markecie, to pani Jagoda Latosiewicz, od jakiegoś czasu próbująca swoich sił w tkactwie na krosnach i słowiańskim bardku. Pani Jagoda działa w grupie rekonstrukcyjnej, nawiązującej do kultury słowiańskiej, jak również w Stowarzyszeniu „Bardo. Kultura”, będącym współorganizatorem naszej imprezy. Jego członkiem jest również pani Sylwia Świerzawska, która na Dizajn Markecie zaprezentowała swoje umiejętności i pasję, prowadząc mini warsztaty tworzenia stroików świątecznych. Członkiem Stowarzyszenia „Bardo. Kultura” jest również pani Marzena Łukasik, w naszym Centrum Kultury prowadząca warsztaty ceramiczne z dziećmi, a czasem i z dorosłymi. Efekty tych warsztatów można było podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie. Jednocześnie pani Marzena zaprezentowała swoją inną pasję, będąc współrealizatorką warsztatów z „Eko-dźwięków”, które mogły się odbyć dzięki uprzejmości i chęci współpracy pani Dagmary Przewłockiej z Kłodzka, która na naszą imprezę przywiozła własne instrumenty i była główną realizatorką warsztatów.

Nasze wydarzenie uświetniła również piękna ekspozycja przygotowana przez panią Jadwigę Rogowską, pracującą na co dzień w filach Biblioteki  w Brzeźnicy i w Przyłęku. Szczególnie jej anioły robiły furorę wśród zwiedzających, zwłaszcza dzieci.

Każda z osób,prezentująca się na imprezie, jak i prowadząca warsztaty, jest niezwykle twórcza i aktywna – najczęściej poza pracą zawodową rozwijając swoje artystyczne pasje i inne formy kreatywności.

Zaprezentowane poza stoiskami formy warsztatowe, głównie przeznaczone dla dziećmi, wzbudzały zainteresowanie również dorosłych, co widać na zdjęciach. Tak było również w przypadku warsztatów z sensoplastyki, poprowadzonych przez kolejną mieszkankę Barda, panią Patrycję Warzychę, autorkę fanpage’a Twórczy Maluch. W tym przypadku dorośli mogli dać upust swojej dziecięcej fantazji, uczestnicząc we wspólnych zabawach ze swoimi pociechami. Sensoplastyka ma na celu uruchomienie wszystkich zmysłów dziecka w czasie zabaw plastycznych, co sprzyja jego szybszemu rozwojowi. Malowanie za pomocą rączek po lustrach pachnącymi, spożywczymi farbkami, specjalnie przygotowanymi na tę okazję, na pewno ten cel realizowało . Podobnie, jak i inne formy warsztatowe. Ponad pięćdziesięcioro dzieci, uczestniczących w tych, jak i innych warsztatach emanowało radością, a dodatkowo czekały na nie atrakcje w postaci niezwykle ozdobnych muffinek, czy cukrowej waty. Ich rodzice, dziadkowie, jak i inne dorosłe osoby, które wzięły udział w naszej imprezie – w tym prezentujące się na stoiskach – wyrażały swoje zadowolenie i chęć ponownego wzięcia udziału w takim wydarzeniu, które już zaczynamy planować.

Cała impreza stanowiła duże wyzwanie dla pracowników Centrum Kultury i Biblioteki w Bardzie, ale dzięki świetnej współpracy z autorami ekspozycji, jak i realizatorami warsztatów – praz ogromnej pomocy ze strony członków Stowarzyszenia „Bardo. Kultura” możemy ją uznać za udaną. Jeszcze raz chcemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym osobom – tym już wcześniej wymienionym, jak również: pani Marzenie Kudryńskiej, pani Bożenie Adamczyk-Łukaszczuk, panu Dariuszowi Szewczykowi ze Stowarzyszenia „Bardo. Kultura”,pani Annie Kurtasz i panu Marcinowi Bielawskiemu za udostępnienie zdjęć i filmików i pani Natalii Kargol za artystyczne wypieki.

Dziękujemy również panu Krzysztofowi Kotowiczowi za objęcie patronatem medialnym imprezy przez portal Zabkowice4YOU i czynne uczestnictwo. Szczególnie gorące podziękowania składamy wymienionym już wcześniej paniom Dagmarze Przewłockiej i Patrycji Warzycha – za bezpłatne poprowadzenie swoich warsztatów. Dziękujemy też wszystkim gościom naszego wydarzenia, którzy tego dnia postanowili twórczo spędzić z nami czas.

 

UMiG Bardo

Dodaj komentarz

Komentarze (0)