komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 22 listopada 2017

Cecylii, Wszemily

Kosiniak-Kamysz: Trzeba przywrócić w Polsce braterstwo

środa, 17.5.2017 08:55 , komentarze: 8 , odsłony: 3851
kategorie artykułu:

We wtorek 16 maja w Domu Ludowym "SADLNO" w Ząbkowicach Śląskich  Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z członkami Polskiego Stronnictwa Ludowego regionu wałbrzyskiego oraz rolnikami i mieszkańcami.

Władysław Kosiniak-Kamysz podejmował przede wszystkim aktualne tematy polityczne i krytykował poczynania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Mówił między innymi o chaosie przed wyborami samorządowymi związanymi z dwukadencyjnością i innymi pomysłami, o których mówi się w kuluarach na Wiejskiej, jak podwyższenie progu wyborczego czy wprowadzenie tylko jednej tury wyborów. Nie wiadomo, czy wybory samorządowe zostaną połączone  z referendum konstytucyjnym i czy odbędą się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

- Chyba za dużo grzybów w tym barszczu – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, dodając, że kampania samorządowa powinna skupiać się na tematyce lokalnej, ważnej dla mieszkańców gmin i powiatów, a nie na tematyce konstytucyjnej, która zdominowałaby te wybory.

Podkreślał, że samorządność jest ostoją demokracji, a tymczasem rząd na naszych oczach realizuje centralizację kolejnych instytucji (np. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska) i planuje następne takie kroki (Powiatowe Urzędy Pracy). Podobnie ma być z funduszami dla Ochotniczych Straży Pożarnych pochodzącymi ze składek od ubezpieczeń pożarowych, o których podziale będzie decydowała Komenda Główna PSP (do tej pory połowę środków otrzymywał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a połowę KG PSP).

-PiS dąży do wyzerowania tej organizacji – mówił o OSP prezes ludowców, wspominając także o niezorganizowaniu wspólnych obchodów święta strażaków dla zawodowców i ochotników.

Nawiązując do zbliżających się wyborów, mobilizował działaczy PSL do korzystania z nowoczesnych technologii, aktywności w mediach społecznościowych i przekazywania w każdy możliwy sposób propozycji i działań stronnictwa ludowego skierowanego nie tylko do ich tradycyjnego, wiejskiego, elektoratu, ale też tego nowego, miejskiego.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego wytykał rządzącym brak spełnienia wobec rolników obietnic wyborczych: minimalnych cen gwarantowanych czy podwójnych dopłat. Wskazywał na niewypłacanie dopłat środowiskowych (zebrani mówili także o opóźnieniach w dopłatach bezpośrednich) i późno przyjętą przez sejm i podpisaną przez prezydenta ustawę o ubezpieczeniach rolniczych, które muszą mieć karencję. Kosiniak- Kamysz mówił także o spadku sprzedaży maszyn rolniczych nawet o 40-60%, ze względu na brak decyzyjności instytucji rolniczych, co ma wynikać z niekompetencji osób obsadzonych tam  z ramienia PiS.

- W rolnictwie dzieje się wiele złego, z podwyższeniem wieku emerytalnego dla rolników na czele – mówił prezes ludowców.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał także problem coraz większej polaryzacji Polaków.

- To co martwi najbardziej to podział społeczny, podział wspólnoty narodowej i zniszczenie tej wspólnoty. Trzeba przywrócić w Polsce braterstwo, to wielka misja ruchu ludowego – przekonywał.

Mówił, że ktoś zasiał ziarno szczucia jednych na drugich, a podziały społeczne zawsze doprowadzały Polskę do klęski. Alternatywą dla czarno-białej sceny politycznej ma być właśnie PSL.

Po wystąpieniu szefa PSL, przyszła pora na dyskusję, w której obecni na sali albo zgłaszali swoje problemy albo dziękowali za interwencję. Nie zabrakło też krytycznych głosów. Jeden z rolników pytał, dlaczego nikt nie mówi, że po wejściu do UE rolnicy mieli dostać wyrównanie do dopłat względem zachodnich rolników, PSL było wtedy w rządzie. Kosiniak-Kamysz odpowiadał, że byli mniejszościowym koalicjantem i na tyle, na ile mogli wynegocjowali najlepsze warunki dla polskiej wsi. Dodawał, że żadna partia nie jest idealna i oni także nie są wolni od błędów, są jednak zawsze po stronie wsi i rolników i o nich walczą.

 

Podczas spotkania podano także informację, że 4 czerwca w Kłodzku odbędzie się święto ludowe, w czasie którego działacze PSL przemaszerują z pocztami sztandarowymi przez miasto, a następnie odbędzie się część oficjalna połączona z piknikiem. Święto Ludowców ma być swego rodzaju manifestacją ich obecności w regionie oraz przywiązania do historii i tradycji. 

 

Wasze komentarze

A co nie są... zgadzam się z Sawickim, pamiętam tę...
środa, 17.05.2017 12:33 autor: nie jestem rolnikiem
poniedziałek, 20.11.2017 18:18
5
niedziela, 19.11.2017 10:14
czwartek, 16.11.2017 09:51
5
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA