komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 17 grudnia 2017

Olimpii, Lazarza

Milano bez koncesji - trudno być młodym przedsiębiorcą

środa, 9.8.2017 13:48 , komentarze: 50 , odsłony: 14984
kategorie artykułu:

Nie wystarczy dobry pomysł, lokalizacja, umiejętności i trochę gotówki na start. Młodzi przedsiębiorcy często zderzają się ze ścianą, jak nie urzędniczych przepisów, to nieżyczliwych ludzi. Przekonała się o tym na własnej skórze właścicielka pizzerii Milano w Ząbkowicach.

W obrębie rynku w Ząbkowicach Śląskich funkcjonuje kilka lokali gastronomicznych, w tym pizzerie.  Od lutego w miejscu dawnej Romy działa pizzeria Milano. Otworzyła ją młoda osoba, Magda Krawczyk, która po kilku latach za granicą wróciła do rodzinnej miejscowości i otworzyła własny biznes.

- Było to spełnienie moich marzeń o własnym lokalu.  Chciałam, żeby to było miejsce, gdzie młodzi, rodziny i starsi mogą spędzić czas w miłej atmosferze. Staram się, by oferta lokalu była różnorodna, wymyślamy akcje promocyjne. Niestety, ogromnym utrudnieniem jest dla nas brak koncesji na alkohol – mówi właścicielka Milano.

Urząd nie przyznał koncesji na alkohol pizzerii, bo nie zgadza się na to jedna z lokatorek budynku, w którym znajduje się lokal. Zgodę na wydanie koncesji wyraził zarząd osiedla Stare Miasto, przez poprzednią dekadę w tym samym miejscu funkcjonowała inna pizzeria, która cały czas miała koncesję.  Mało tego, naprzeciwko Milano znajduje się sklep, w którym bez problemu można kupić dowolny alkohol – otwarty jest do godziny 23.00, kiedy pizzeria tylko do 22.00.

- Nigdy nie mieliśmy żadnych skarg, że w pizzerii jest za głośno, nie było żadnej interwencji policji czy straży miejskiej. Ta ostatnia przyjeżdżała tylko wobec złośliwości tej lokatorki, która zastawiała nam wjazdy do lokalu. To osoba bardzo konfliktowa. Wielokrotnie próbowaliśmy dojść z nią do porozumienia, proponowaliśmy, że jeśli się zgodzi na koncesję, to nawet wyremontujemy część budynku. Wszystko na nic – mówi właścicielka pizzerii.

Jak dodaje właścicielka, sezon niedługo się skończy, a ona traci klientów, którzy słysząc, że nie kupią na przykład piwa, przenoszą się gdzie indziej.  Czuje się pozostawiona sama sobie, choć daje miejsca pracy, nikt nie chce jej pomóc.

- Dostaliśmy czasowe pozwolenie na sprzedaż alkoholu w ogródkach, ale to nie rozwiązuje problemu. Urząd umył ręce, mówią, że nic nie mogą zrobić. Widocznie jak ktoś chce otwierać biznes w Ząbkowicach, to lepiej by był to kolejny sklep z ciuchami.

Urząd z kolei tłumaczy, że ma związane ręce przez przepisy.

- Gmina Ząbkowice Śląskie jest przyjazna przedsiębiorcom i stara się tworzyć korzystne warunki dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Władze samorządowe mają do dyspozycji instrumenty, które mogą oddziaływać na lokalne życie gospodarcze. Instrumentem takim jest m. in. Zezwolenie Burmistrza na sprzedaż napojów alkoholowych, zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi art. 18 ust. 1.

W przedmiotowej sprawie, pomimo szczerych chęci wydania zezwolenia, organ zezwalający- Burmistrz Ząbkowic Śląskich zobowiązany jest przestrzegać norm prawnych ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi art. 18 ust. 6 - Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć następujące dokumenty:

1) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży napojów alkoholowych;

2) zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym;

3) decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego o zatwierdzeniu zakładu, o której mowa w art. 65 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2015 r., poz. 35).

Ponadto w myśl art. 199 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380) - do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Zgodnie z powyższym organ zezwalający na sprzedaż napojów alkoholowych- Burmistrz Ząbkowic Śląskich, nie może wydać zezwolenia bez zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.

Mając na uwadze lokalny rozwój gospodarczy w naszym mieście, wyrażamy nadzieję, że sprawa znajdzie swój pozytywny finał, a wnioskodawca będzie mógł  prowadzić swoją działalność również poprzez sprzedaż napojów alkoholowych – informuje Stanisław Moderski, asystent burmistrza Ząbkowic Śląskich.

 

Wasze komentarze

Żal mi tej kobiety!!!
niedziela, 03.09.2017 11:06 autor: Ania

To jest OBRZYDLIWE, żeby organizować taką nagonkę. Bez rozmowy z drugą stroną, publikacje tych kartek.....
Zastanawiam się, jakim złym trzeba być człowiekiem, żeby taką nagonkę organizować. Już tylko to wskazuje na poziom właścicieli tej pizzerii i ich zdolność do porozumienia się. Teraz, na miejscu tej lokatorki, wobec takiego zbydlęcenia obyczaju, po prostu nie zgodziłbym się.
Co się dzieje ? Zamiast poprosić, negocjować, zaproponować korzystne rozwiązanie, to wymuszanie jakimś pręgierzem na DOBIE.
A tobie DOBO, dziwię się. Spadliście na psy.
czwartek, 10.08.2017 15:06 autor: Jan

Proszę Państwa. Opinii i komentarzy jest bardzo dużo, ale jedno nie ulega wątpliwości, że najlepszy interes zrobiła poprzednia wlaścicielka pozbywając się niewygodnego lokalu.
sobota, 12.08.2017 08:44 autor: autor

haha durne zabkowice wsioki i tyle, to miasto upadnie z takimi starymi rurami co wszystko wiecznie przeszkadza, ja na miejscu pizzieri gdyby ktos pytal o alko mowil ze mozna w zabce kupic na przeciwko. Bylem oststnio przejazde s zc i wpadlem tam pizza dobra, ale zeby piwka czy winka nie napic sie to slabo, temu staremu babsku pizze przyniesc w gratisie z arszemikiem i po problemie.
piątek, 11.08.2017 10:01 autor: Jfk

Co wy wypisujecie tak miłej obsługi i przyjaznego lokalu dzieciom niema w Ząbkowicach ja i moje dzieci jesteśmy zachwyceni trzymać tak dalej a picca pierwszej jakosci
czwartek, 10.08.2017 12:45 autor: zachwycona

Raz tam pizze zamówiłem i to był mój ostatni raz już nigdy więcej ochydna pizza.
czwartek, 10.08.2017 15:21 autor: abc

no i co ta lokatorka by powiedziała? Że nie lubi właścicielki, że ma z nią konflikt i nie może się dogadać, albo jak ktoś napisał że właścicielka jest arogancka lub śmierdzi jej pizzą albo ktoś się głośno w lokalu śmieje? Może lokatorka ma nawet racje i co z tego?To tylko prywatne zatargi które mają wpływ na BIZNES. Koncesja powinna być przyznawana na podstawie racjonalnych przesłanek. Gdyby komisja alkoholowa miała ale to rozumiem, ale jak koncesja dla tej pizzerii wpłynęła by na dostępność do alkoholu, gdy naprzeciwko jest żabka, gdzie każdy może dostać co chce a w promieniu kilkuset metrów jest kilka takich miejsc? To powinno być brane pod uwagę a nie zatargi obu stron, a o co im chodzi jest zupełnie bez znaczenia.
czwartek, 10.08.2017 08:04 autor:

Yyy napisałam 3 komentarze ze jadłam tam pizze i została zwyzywana. Zostaly usunięte. Dlaczego ???????
czwartek, 10.08.2017 14:44 autor: kasa

Proszę Dobę o rozmowę z drugą stroną tego konfliktu.
Słyszałem inną wersję, szczególnie dotyczącą porozumienia.
środa, 09.08.2017 15:37 autor: klient Janusz

Dokladnie. Damulka.
czwartek, 10.08.2017 13:01 autor: Xxx

Jeszcze jako klientka Romy podczas delektowania sie pizza na ogrodkach, bylam swiadkiem jak w/w pani sasiadka wydzierala sie z okna budynku na klientow, mowila i smiala sie sama do siebie. Podejrzewam ze ma jakies problemy psychiczne.
czwartek, 10.08.2017 12:24 autor: Mania Łania

No niestety, ale tam koncesja nie jest jedynym problemem w tej pizzeri ale też jak robią tam pizze, jest brudno, nie raz znajomi wspominali o tym że łopata do pizzy jest na podłodze położona stroną gdzie dotyka pizzy, stoły często brudne, może i pizza jest smaczna ale bardzo mało dodatków a cena sięga 40 zł gdyby właściciele się postarali a nie byli tacy aroganccy to i by to funkcjonowało jako taka mała rodzinna pizzeria, a tak to jak sie zwróci uwagę to się słyszy że jest się konkurencją lub że znajomi degustowali wcześniej i tak wybrali - z tym ze znajomi to nie najlepsza opinia bo jakby koleżanka mi zaserwowała słoną zupę nawet to bym chwaliła.
czwartek, 10.08.2017 11:37 autor: obiektywna

Zróbcie BRING YOUR OWN i wyprzedzicie konkurencję grubo. Tym bardziej, że żabka naprzeciw. Pizzą i napojami normalnymi nadgonicie.
czwartek, 10.08.2017 10:20 autor: Ja

j też tak uważam koncesje powinna ostać, a jak ma niedobrą pizze, jest brudno, czy jest nie miła dla klientów i ludzi to i tak padnie, bo ludzie nie będą przychodzić, ale przynajmniej przegra w uczciwej walce :-)
czwartek, 10.08.2017 10:14 autor:

byłem raz i nie wrócę chociaż ledwo wyszedłem, bo... dosłownie przykleiłem się do stołu :D. sześć osób w lokalu, w tym trzech "szefów", a nikt nie potrafi obsługiwać ścierki. arogancji u szefostwa tyle, że chyba dodają ją do pizzy, bo nie ma już gdzie magazynować.
czwartek, 10.08.2017 10:04 autor: superglue

Szkoda tylko, że Ci młodzi ludzie którzy zostali najemcami lokalu poszli zdaje się za radą poprzedniej właścicielki pizzerii, która pozbyła się zwyczajnie "kukułczego jaja", jak już to ktoś wcześniej określił! Wystarczyłoby inne, mniej roszczeniowe podejście i traktowanie siebie po partnersku w celu pogodzenia interesu obu stron, a daję głowę że dziś ta sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej! Jako zupełnie obca osoba zainteresowałam się tą sytuacją, bo zdziwiła mnie kartka wywieszona w Milano. I nie ukrywam, że skuteczniej niż brak alkoholu (co akurat jest do zrekompensowania naprawdę smaczną pizzą) to właśnie tak butnie i arogancko sformułowana informacja zniechęciła mnie do tego lokalu!
czwartek, 10.08.2017 09:13 autor:

Widziały gały co brały.
środa, 09.08.2017 22:31 autor: ctfvgyhjk

Ogólnie kino z tym artykułem.... Kogo interesuje, że ktoś tam nie może dostać koncesji... Mało młodych przedsiębiorców się spaliła na starcie? Życie. A teraz doba robi nagonka na mieszkańców. Ja też bym się nie zgodził jakby miało mi smierdziec 24h na dobę pizza i czosnkiem..... A bez koncesji zawsze większą szansa że pizzerii nie będzie....
środa, 09.08.2017 17:16 autor: Jan

Złośliwość lokatora!!!
środa, 09.08.2017 18:26 autor: Mieszkaniec!

trzy różne IP piszą te komentarze :-)
środa, 09.08.2017 17:30 autor:

A nie trzeba było pomyśleć i najpierw otrzymać koncesję a dopiero wtedy otwierać biznes ?
środa, 09.08.2017 16:28 autor:

usunąć wariatkę , która tam mieszka !
środa, 09.08.2017 14:27 autor: gosc

Widać każdy ma takiego "Pana Maślaka" jak mamy my przedsiebiorcy z Pierzei
środa, 09.08.2017 16:23 autor: he

Bo ta stara rumpeta jest chora. Już nie raz widziałem jak zachowuje się na mieście. Może nie ma w pełni zdolności do czynności prawnych i ma żółte papiery. Może prawnik urzędu pomogłby przedsiębiorcy skoro naprawde się starają młodzi ludzie.
środa, 09.08.2017 15:31 autor: Klient

Z tego co słyszałam pizzeria Roma miała czasy czas problemy z Panią Sąsiadką. Nie sądzę, że coś się zmieni w tym temacie....... współczuję.....
środa, 09.08.2017 15:25 autor:

A ja bym złożyła odwołanie od decyzji oraz dowiedziała się czy jest to mała wspólnota mieszkaniowa ( i faktycznie potrzebna jest zgoda wszystkich mieszkańców) czy też duża wspólnota ( gdzie obowiązuje uchwała większości)
środa, 09.08.2017 14:45 autor:

Demokracja TO DZIW**
Każdy mieszkaniec budynku musi się zgodzić, takie prawo. I zamiast pisać w pierwszej kolejności " Urząd nie przyznał ...", co już na wstępie sugeruje wstrętnych urzędników, można było napisać od razu o mieszkance, od której w tej sytuacji wszystko zależy
środa, 09.08.2017 14:43 autor:

a może by tak zgodzić się na okres próbny, może widzimisię lokatorki by się ostudziły gdyby było wszystko ok.
środa, 09.08.2017 14:11 autor: gość

jak coś dla kogoś, jakaś pomoc to burmistrz i cała jego "ekipa" umywają ręce, no chyba, że jest to znajomy
środa, 09.08.2017 14:00 autor: sowel

piątek, 15.12.2017 10:57
czwartek, 14.12.2017 08:58
czwartek, 14.12.2017 08:53
środa, 13.12.2017 19:14
środa, 13.12.2017 15:38
środa, 13.12.2017 10:19
wtorek, 12.12.2017 14:41
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA