Klub Seniora z Kamieńca rozpoczął sezon turystyczny

wtorek, 28.3.2017 08:49 4946 3

Na  Szlaku Zakonników

 

            To już 11. sezon eskapad kamienieckiego Klubu Seniora, prowadzonego przez niestrudzoną popularyzatorkę piękna polskiej kultury i historii,  Panią Marię Kacik. Od kilku lat współtwórcą programu wszystkich wypraw jest licencjonowany przewodnik turystyczny Andrzej Jurasz, którego profesjonalizm jest gwarancją wysokiej jakości i bogactwa programu. 

 

********************************

            Na początek sezonu mało znana i niestety niezbyt popularna, choć mieszkańcy pewnie nie podzielają tej opinii, Trzebnica – miasto w województwie dolnośląskim, położona we wschodniej części Wzgórz Trzebnickich. Bez wątpienia warta uwagi i tak też, pewnie uważał przygotowujący program wycieczki, A. Jurasz. Największym  atutem miasta jest Sanktuarium św. Jadwigi - zespół klasztorny wraz z bazyliką pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, będący co najmniej od początku XIV w. sanktuarium w związku z obecnością w bazylice grobu świętej Jadwigi.

Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili na całym Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności. Największym obiektem, służącym do dzisiejszego dnia, jest sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Na mocy decyzji papieża Benedykta XVI, miejsce to zyskało statusmiędzynarodowego sanktuarium. Nic więc dziwnego, że stanowi najznamienitszą wizytówkę grodu i jest powodem dumy jego mieszkańców. Kościół św. Jadwigi i św. Bartłomieja to późnoromańska, trzynawowa bazylika, jedna z najpiękniejszych świątyń Dolnego Śląska. Była to pierwsza na ziemiach polskich budowla wzniesiona z użyciem cegły. Dzięki przebudowie zapoczątkowanej w 2 połowie XVII w. trzebnicka bazylika jest dzisiaj uznawana za perłę architektury baroku. W środkowej części XVIII-wiecznego ołtarza znajduje się obraz znakomitego malarza Filipa Bentuma „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”, natomiast obrazy w prezbiterium przedstawiają życie św. Jadwigi. Szkice do nich wykonał prawdopodobnie słynny Michał Willmann.

Św. Jadwiga mogła żyć w bogactwie. Wybrała ubóstwo i pomoc najbardziej potrzebującym. Choć urodziła się w Bawarii, została patronką Polski i Śląska. Lista jej cnót jest tak długa, że patronuje już narzeczonym, uchodźcom, pokojowi, a ostatnio pojednaniu polsko-niemieckiemu. Ale przede wszystkim Trzebnicy, miastu jej życia. Grobowiec św. Jadwigi powstawał etapami od 1680 do 1750 r. Kilka lat temu wrocławscy antropolodzy podjęli próbę odtworzenia twarzy świętej Jadwigi. Okazało się przy tym, że poddana analizie czaszka księżnej jest niekompletna. Brakuje w niej fragmentów kości potylicy. Zakonnice musiały w przeszłości po kawałku odcinać ich fragmenty i wysyłać jako relikwie do innych klasztorów. Zrekonstruowaną w gipsie dentystycznym głowę św. Jadwigi można dziś oglądać w Trzebnicy w działającym przy Domu Pielgrzyma Muzeum Kultu św. Jadwigi (ul. Jana Pawła II 3). Placówka jest czynna w godz. 10.00-12.00 i 15.00-17.00 od ostatniego tygodnia września do połowy października.

Trzebnica pamięta jednak nie tylko o swojej świętej, ale i o turystach, dlatego przygotowała atrakcyjną trasę pielgrzymkową. Miasto kultu patronki Polski i Śląska można zwiedzać wedle Dużej Ścieżki św. Jadwigi. To 7-kilometrowa zamknięta pętla, którą wyznacza 7 kamieni medytacyjnych. Każdy odpowiada innemu miejscu i cnocie. Miasto przygotowało  także rowerową  Ścieżkę św. Jadwigi oraz Trzebnicką Pętlę (ok. 170 km długości).

            Nie obyło się również bez czegoś nie tylko dla duszy ale również dla podniebienia. Po wizycie w klasztorze sióstr Boromeuszek wycieczkowicze zostali poczęstowani przez siostry kawą i ciastem.

Więcej na:

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/6336,trzebnica-swieta-jadwiga.html

http://poznajpolske.onet.pl/dolnoslaskie/trzebnica-i-jadwiga-slaska-czyli-swietosc-w-malym-miescie/z6m4w

**************************

 

            Pozostając w klimacie pierwszej wiosennej wyprawy kamienieckiego Klubu Seniora, następnym punktem było Bagno znajdujące się koło Obornik Śląskich - jedyna na świecie wieś z wyższą uczelnią, Seminarium Duchownym Salwatorianów. Pałac w Bagnie powstał na początku XVIII w. jako siedziba śląskich rodów szlacheckich. W 1905 r. pałac kupił bogaty przemysłowiec, właściciel browaru we Wrocławiu – Georg Kissling. W latach 1907 – 1914 na jego życzenie rozbudowywano barokową budowlę. Zastany budynek zmodernizowano, dobudowano również drugi, w stylu neobarokowym, zwany Nowym Pałacem (autorem projektu był Paweł Jarosch). W 1927 r. Bagno wraz z pałacem zakupiło od niego Śląskie Towarzystwo Kredytowo – Ziemskie, a po trzech latach pałac przeszedł w ręce Zgromadzenia Salwatorian. W 1933 r. zakonnicy weszli także w posiadanie zabudowań folwarcznych. W 1940 r. kazano im jednak opuścić klasztor i utworzono tu obóz dla wysiedleńców z Jugosławii, Warszawy i Łodzi. W 1945 r. do budynku wkroczyła Armia Czerwona. Salwatorianie odzyskali pałac w Bagnie po wojnie i mieści się w nim Dom Zakonny i Wyższe Seminarium Duchowne. Pałac jest odrestaurowany, otacza go ponad 5-hektarowy park krajobrazowy, w którym zachowały się m. in. kościół, grota i tzw. altana filozofów.

 

Więcej na:

http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl/o-szlakach/szlak-dolnoslaskich-zamkow-i-palacow/opis-glownych-obiektow-na-szlaku/bagno-zespol-palacowo-parkowy/

**************************

            Szczególnym akcentem niedzielnej wyprawy byłą niecodzienna uroczystość, 80 urodziny Pani Danusi Kopka, najstarszej członkini Klubu Seniora, które były okraszone wspaniałymi życzenia od wszystkich uczestników i uzupełnione słodkim poczęstunkiem.

 

 

 

Foto: Barbara Sajkiewicz

Tekst: Krzysztof Woliński

 

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Prosiaczek poniedziałek, 03.04.2017 16:56
Czy ktoś ma konkretną wiedzę na temat miejsca spotkań kamienieckiego...
przyszła emerytka piątek, 31.03.2017 08:28
Piękna sprawa. Doceniam zaangażowanie pani M. Kacik. A co z...
Kubuś Puchatek poniedziałek, 03.04.2017 15:51
I tu swoją wypowiedzią "przyszła emerytko" trafiłaś w samo sedno....