komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 23 października 2017

Marleny, Seweryna

Inauguracja Polsko – Czeskich Dni Kultury

wtorek, 11.4.2017 10:53 , komentarze: 0 , odsłony: 313
kategorie artykułu:

4 kwietnia 2017 r. miała miejsce w Świdnicy inauguracja Polsko - Czeskich Dni Kultury organizowanych już od 1995 roku przez Stowarzyszenie „Solidarność Polsko - Czesko – Słowacka”. Głównymi animatorami tych dni są od początku członkowie stowarzyszenia z Nowej Rudy, równocześnie szefowie wydawnictwa Ziemia Kłodzka -  Pani Teresa Bazała i Pan Julian Golak. Uroczystość rozpoczęła piękna Msza Święta w Katedrze Świdnickiej, którą koncelebrował biskup świdnicki Ignacy Dec.

Po mszy uczestnicy inauguracji przeszli do świdnickiego teatru miejskiego, gdzie odbyły się właściwe obrady. Uczestniczyli w nich głównie przedstawiciele samorządów i instytucji kultury działający po stronie polskiej i czeskiej. Przedstawiono bogaty program imprez, które w tym roku są poświęcone Świętemu Wojciechowi, patronowi Czech, Polski i Węgier, z okazji jego 1020 urodzin.

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich, który od początku Dni Kultury w nich uczestniczy, od 22 lat udanie współpracuje z Klubem Czeskich Turystów w Cervenym Kostelcu organizując co roku przynajmniej dwie imprezy wspólne dla mieszkańców obu miast, a także mieszkańców Dolnego Śląska. W bieżącym roku Oddział PTTK zorganizuje jak co roku w sierpniu, w dniach 17 - 20.08.2017 wspólną imprezę w czeskich Górach Orlickich i Górach Izerskich pod nazwą - Sudety mało znane. Natomiast w dniu 1 lipca zapraszamy na wyjątkową wyprawę do Czech - Śladami Świętego Wojciecha. Będziemy zwiedzać miejsca związane ze świętym, w szczególności miejscowość Libice - miejsce jego urodzenia, Pragę – Brzevnov, pierwszy klasztor benedyktyński w Czechach, założony przez świętego oraz zamek praski. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam!

Jerzy Organiściak

 

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
piątek, 20.10.2017 13:31
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.