EduBiblioSfera: Pamiętajmy o Szymborskiej. Wkrótce w Ząbkowicach SZUFLANDIA!

czwartek, 14.1.2016 17:00 3002 1

Niedługo (1 lutego) mija kolejna rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej, jednej z sześciu polskich noblistów. Mamy w tym gronie aż czterech literatów (oprócz Szymborskiej – Sienkiewicz, Reymont, Miłosz), polityka (Wałęsa) oraz przedstawicielkę nauki, nagrodzoną zresztą dwukrotnie (Skłodowska-Curie).

Kiedy w 1996 r. Wisława Szymborska została uhonorowana tą najbardziej prestiżową światową nagrodą w uzasadnieniu napisano: za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Każde ze słów szwedzkich akademików doskonalenie oddaje charakter twórczości W.Szymborskiej. Uważana jest za mistrzynię w precyzji nazywania rzeczy po imieniu w sposób niezwykle skondensowany a jednocześnie pełen poetyckiej finezji. Mawiała o sobie „młodsza już nie będę” i jako taka właśnie cyzelowała coraz lepiej swoją polszczyznę używając jej jako narzędzia dokładności formy. Z jej wierszy przebija potęga wątpliwości i świadomości własnej niewiedzy i słabości. Poetka ironizuje na temat  p e w n o ś c i   gloryfikując skromne przypuszczenie „może”. Rozumny człowiek zamieszkujący Ziemię, uzbrojony w wątpliwość, przypuszczenie i niepewność, wiele  m o ż e zdziałać. Inna cecha jej wierszy – żartobliwość, krotochwilność, dowcip  zjednują jej czytelników na całym świecie. Także w środowisku pozaliterackim.

Miłośnikiem twórczości naszej poetki jest np. Woody Allen: "Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek i jednocześnie pozostać optymistką. Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu. Jest niezmiernie dowcipną poetką, mądrą”.

Objętość wierszy Wisławy Szymborskiej była odwrotnie proporcjonalna do jej metryki. Skrótowość, celność wypowiedzi dają się wyczytać z ostatnich lat twórczości.

Trzy słowa najważniejsze

Kiedy wymawiam słowo Przyszłość,

pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.

Kiedy wymawiam słowo Cisza,

niszczę ją.

Kiedy wymawiam słowo Nic,

Stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.

Literaturoznawcy, miłośnicy jej wierszy nie wątpią, że pozostawiła po sobie prawdziwie wielką twórczość zamkniętą w małych frazach. Wracajmy do nich. Cieszmy się ich radością-smutkiem, ironią-ciepłem, realnością-metafizyką... Pamiętajmy o Szymborskiej.

Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” organizuje czwarty  wieczór poświęcony poetce. <Szuflandia ząbkowicka> 2016 odbędzie się w piątek, 5 lutego jak zwykle w restauracji „Arkady”.  Przyjmujemy zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w nietypowej „akademii” ku czci noblistki.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

jolanta czwartek, 14.01.2016 18:24
Czysta komercja