EduBiblioSfera: Na wakacyjnych szlakach

czwartek, 4.6.2015 10:28 2001 0

U progu sezonu turystycznego polecamy internautom doby.pl książki, które koniecznie powinny się znaleźć w sakwach podróżnych.

 

Historia przewodników turystycznych jest tylko trochę młodsza od dziejów masowej turystyki, która rozpoczęła się w II poł. wieku XVIII. W następnym stuleciu, wraz z rozwojem środków transportu, szczególnie kolei, nastąpiło zwielokrotnienie ruchu turystycznego ukierunkowanego wówczas na dwa główne cele: góry i kuracje „u wód”.

Pierwszym, napisanym w języku polskim przewodnikiem turystycznym jest dzieło autorstwa ... kobiety! W 1850 r. Rozalia Saulsonowa - anonimowo – wydała tytuł „Warmbrunn i okolice jego...” jako plon swojej eskapady do Cieplic Zdroju i w ogóle w Karkonosze. Dla podkreślenia rangi wydawnictwa, na ścianie pensjonatu <Marysieńka> w Cieplicach od  2000 roku wisi tablica poświęcona przewodnikowi. Wszakże bez wspomnienia, kto przewodnik napisał! W II poł. XIX w. przewodniki, bedekery stały się powszechnym zjawiskiem. Z bliższych okolic pierwszy informator turystyczny po Lądku Zdroju jest autorstwa Aleksandra Ostrowicza, który w 1881 r. opublikował książkę pt. „Landek w Hrabstwie Kłodzkim w Szląsku...”. Ostrowicz pracował w kurorcie jako lekarz.

Z szerokiej gamy literatury o charakterze przewodnikowym polecamy przede wszystkim książki z serii <Podróże marzeń> edytowanym kiedyś przez „Gazetę Wyborczą”. Biblioteka wypożycza wydawnictwa poświęcone najpopularniejszym wśród Polaków miastom i krajom. Pomijając (lecz nie lekceważąc) duże ośrodki turystyczne (np. Kraków, Wrocław) polecamy książkę o tych mniejszych „Polska. Urokliwy świat małych miasteczek” Jerzego Kwiatka. Biblioteka Pedagogiczna dysponuje prawie wszystkimi tytułami z serii <Słownik turystyczny Sudetów>. Doskonałym uzupełnieniem cyklu jest – obecnie – dwumiesięcznik „Sudety”. A rodzicom wyruszającym w drogę z małymi dziećmi podpowiadamy książkę „Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży” Marcina Przewoźnika.

 

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

Ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)