komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 25 listopada 2017

Erazma, Katarzyny

EduBiblioSfera: Komputerowe dzieci

czwartek, 2.3.2017 14:42 , komentarze: 0 , odsłony: 1450
kategorie artykułu:

Do wyboru dzisiejszego tematu <EduBiblioSfery> skłoniła mnie scena obserwowana w dziecięcej przychodni. Bodaj 1,5-roczny malec, pod opieką trójki dorosłych, dla uspokojenia dostał do ręki smartfon. Z muzyczką (fakt – dziecięcą) i obrazkami.

 

Współczesny rodzic coraz częściej na typowe dziecięce pytania odpowiada: nie wiem, ale sprawdzimy w internecie. Komputer to dziś sprzęt tak powszedni jak lodówka, odkurzacz, czajnik. W niektórych domach, włączony jest przez cały dzień. A teraz doszedł do tego sprzęt mobilny. Z tabletem czy smatfonem dzieci się nie rozstają. Idą z nim do szkoły, na obiad, do łazienki. Nie lubią rozmawiać. Nie chcą się bawić z rówieśnikami. Nie interesuje ich otaczający świat. Nie wyobrażają sobie życia bez elektronicznych gadżetów. Co z nich wyrośnie? To streszczone tezy artykułu z tygodnika „Newsweek”, który jakiś czas temu  krążył z rąk do rąk. Takich tabletowych dzieci może być w Polsce ok. 10 proc., a naukowcy alarmują, że w przyszłości mogą mieć one poważne kłopoty. Już teraz bywają rozdrażnione, mają problemy ze spaniem, często płaczą. A bywają i takie, które dostają ataku agresji (rzucają się na dorosłych, walą głową o ścianę). Naukowcy z chińskich ośrodków badawczych dowodzą, że kora mózgowa – obszar, który pozwala kontrolować emocje, odpowiada za racjonalne myślenie i podejmowanie decyzje, nie rozwija się u takich dzieci prawidłowo. Więcej pięciolatków potrafi korzystać ze smartfona czy posługiwać się myszką, niż pływać czy zawiązać sznurowadła - dowiodły inne badania. Coś, czego kiedyś ludzie uczyli się etapami, krok po kroku, korzystając z klocków, kartki papieru i kredek, dotykowego poznawania świata, dzisiejsze dzieci mają w komputerze. Niestety, często bez ograniczeń i kontroli rodziców.

Nawet jednak bezpieczne, w sensie emocjonalnym, korzystanie z komputera pociąga koszty. Monitor psuje oczy, kręgosłup męczy się długim siedzeniem, dziecko nie ma poczucia czasu – samo nie przestanie. Specjaliści biją na alarm: dziecko powinno poznawać świat prawdziwy, trójwymiarowy, z zapachami, smakiem, kształtami. Amerykańscy pediatrzy zalecają maksymalną dozę obrazów z monitorów (wszelkiego rodzaju) w wymiarze do 2 godzin. W Polsce coraz więcej dzieci przejawia symptomy uzależnienia od cyberprzestrzeni. Gdzieś wyczytałam, że pociechy wielkich ludzi ze świata elektroniki wychowywane są tradycyjnie, uczą się z kartką papieru i kostką do gier planszowych w ręku.

 Dzisiejsze, wybrane pozycje książkowe mogą pomóc rodzicom i opiekunom dzieci w zrozumieniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom płynącym  z powszechnie obecnej elektroniki.

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

 

Wasze komentarze

piątek, 3.11.2017 09:49
piątek, 27.10.2017 08:59
czwartek, 5.10.2017 00:00
3
piątek, 22.9.2017 09:04
czwartek, 6.4.2017 09:29
piątek, 31.3.2017 07:17
piątek, 3.3.2017 00:00
czwartek, 2.3.2017 14:42
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius