Dzieci naszą inwestycją w przyszłe społeczeństwo

poniedziałek, 4.1.2016 09:32 1311 0

Ząbkowicki Klub Karate Kyokushinkai (ZKKK) to klub sportowy propagujący karate na terenie gminy i powiatu ząbkowickiego już od ponad 25 lat. Dzięki najaktywniejszym działaczom ZKKK rozszerza swoje działania za pomocą pozyskanych środków publicznych poza karate, jak np. badminton, siatkówka, szkolenia komputerowe itp. oraz aktywnie działa w sferze pożytku publicznego. Klub do tej pory zrealizował wiele projektów, które w całości lub częściowo zostały sfinansowane ze środków publicznych oraz ze zgromadzonych środków pochodzących z 1% podatku.

"Dzieci naszą inwestycją w przyszłe społeczeństwo" to hasło przewodnie projektu zrealizowanego przez Ząbkowicki Klub Karate Kyokushin (ZKKK) w partnerstwie z Gminą Ząbkowice Śląskie i Powiatem Ząbkowickim w 2015r. a współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO).

Projekt  realizowany był od 01.06.2015r. do 31.12.2015r. a skierowany głownie do dzieci i młodzieży uczącej się z terenu Powiatu Ząbkowickiego jak i osób dorosłych pracujących z dziećmi i młodzieżą, w tym z klubów sportowych. Głównym celem projektu było zwiększenie u uczestników wiedzy z zakresu ochrony zdrowia, życia i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży Powiatu Ząbkowickiego w okresie 8 miesięcy.

Działania realizowane w projekcie dotyczyły w głównej mierze zdrowia, życia i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w każdym miejscy (m.in. na drodze, w terenie, nad wodą).

Pierwszym realizowanym w ramach projektu działaniem były szkolenia „Pierwsza Pomoc”. Dzięki FIO i Powiatowi Ząbkowickiemu ZKKK zrealizował cykl 5 szkoleń   skierowanych  głownie do młodzieży uczącej się z terenu Powiatu Ząbkowickiego tj. Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śl., Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śl., Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach i w Kamieńcu Ząbkowickim oraz do osób dorosłych pracujących z dziećmi i młodzieżą, w tym z klubów sportowych. Łącznie w szkoleniach pierwszej pomocy wzięło udział 87 osób, w tym:

  1. z Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śl.- 19 osób w dniach 4-5.05.2015r.
  2. z Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śl. -  17 osób, w dniach 7-8.05.2015r.
  3. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach -  16 osób, w dniach 13-14.05.2015r.
  4. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieńcu Ząbkowickim -  16 osób, w dniach20-21.05.2015r.
  5. osoby dorosłe - 19 osób, w dniach 2-3.10.2015r. w ZOK-u w Ząbkowicach Śl.

Każda z osób uczestniczyła w 16 godzinnym szkoleniu. Program zajęć był tak skonstruowany, aby optymalnie wykorzystać potencjał uczestników i rozwijać ich zainteresowanie  i umiejętności  w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej a przede wszystkim kształtować właściwe postawy i wzorce zachowań, m.in. uświadomienia konieczności posiadania umiejętności niesienia pomocy potrzebującym, czy też współdziałania w grupie.  Zajęcia  prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów Jerzego Piotrowskiego  oraz Tomasza Lipińskiego.

Zajęcia prowadzone były w salach udostępnionych bezpłatnie przez ww. placówki oświatowe, Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śl. i  ZOK w Ząbkowicach Śl. oraz z wykorzystaniem fantomów będących w dyspozycji Powiatu Ząbkowickiego.

Kolejnym w ramach tego działania elementem były 3 prelekcje w ww. szkołach ponadgimnazjalnych powiatu ząbkowickiego nt. konieczności posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Łącznie w prelekcjach które odbyły się w grudniu br wzięło udział 169 osób.

Projekt poprzez swoje działania wpłynął na zwiększenie bezpieczeństwa obywatelskiego poprzez podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników projektu jak i pośrednio społeczności lokalnej. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia i pokazania swoich umiejętności podczas organizowanego przez Powiat Ząbkowicki w dniu Pikniku Ratowniczym na Zamku w Ząbkowicach Śl.

Uczestnicy mieli zapewniony bezpłatny udział w tych działaniach.

 

Kolejne działanie które się odbyło w ramach projektu to „Bezpieczni w terenie”. Dzięki FIO i Gminie Ząbkowice Śl.odbyły się bardzo ciekawe zajęcia w skansenie Świat Indian  w Srebrnej Górze.  Głównym celem działania było zwiększenie umiejętności zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu dzieci w okresie wakacji 2015r. Bezpłatne zajęcia trwały 3 dni. Łącznie w dniach 13-15 lipca br w  aktywnych zajęciach edukacyjno – rekreacyjnych   na terenie  skansenu Świat Indian  w Srebrnej Górze wzięło udział 47 dzieci. Uczestnicy codziennie byli dowożeni do Wioski i odwożeni do Ząbkowic Śl.

W pierwszym dniu dzieci zostały podzielone na plemiona, każde plemię miało swój indiański namiot – tipi  oraz opiekuna. Każde plemię otrzymało koszulki w innym kolorze oraz identyfikatory, wykonało także  pióropusze w kolorze swojego plemienia.  Każde plemię układało i ćwiczyło swój okrzyk plemienny, który prezentowało każdego dnia na rozpoczęcie i zakończenie dnia podczas spotkania z wodzem.  Uczestnicy w scenerii wioski indiańskiej  wzięli udział w zajęciach  zwiększających ich wiedzę o kulturze Indian,  uczestniczyli w zajęciach sprawnościowych, pokonywali tor przeszkód. W kolejnym dniu odbyły  się 4 warsztaty:

- indiańskie rękodzieło – uczestnicy samodzielnie wykonali  łapacze snów;

- warsztaty muzyczne  - dzieci  z instruktorem wykonały instrumenty muzyczne oraz nauczyły się na nich grać wspólny utwór, który  został wykonany na zakończenie projektu.

- warsztaty pierwszej pomocy w warunkach terenowych z elementami samoratownictwa,

-  warsztaty surwiwalu przygotowujące do zajęć w terenie.

 

Wszystkie zajęcia odbywały się pod kątem bezpieczeństwa  zarówno przy wykonywaniu  codziennych  czynności jak i bezpieczeństwa w terenie, czy radzenia sobie w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy z daleka od siedzib ludzkich. Odbyły  się też zajęcia w terenie  podczas których dzieci ćwiczyły orientację, umiejętność podtrzymywania ognia oraz współpracy wszystkich członków plemienia. Uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć  ukryte srebro.  Podczas zajęć dzieci miały zapewnioną opiekę  opiekunów grup, w działaniach wzięło udział 5 wolontariuszy.

Uczestnicy mieli zapewniony bezpłatny udział w zajęciach.

W ramach działania Bezpieczni nad morzem odbył się 11-dniowy obóz sportowo-rekreacyjny w Pogorzelicy, w którym wzięło udział 26 uczestników. Jego celem było połączenie aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży z pracą w grupie. Program obozu obejmował także aktywny wypoczynek tj. treningi karate, ćwiczenia ogólnorozwojowe, gry i zabawy oraz piesze wycieczki, podstawy bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz nauki i doskonalenia pływania w morzu i basenie jak również preferowane zdrowe żywienie z wprowadzeniem zakazu picia „coli” i spożywania „czipsów” .

Emocje przeżyte w grupie zintegrowały i dały początek nowym przyjaźniom. Te emocje i więzi oraz zaufanie do drugiego człowieka, umiejętność pracy w grupie dają gwarancję rozwoju kapitału społecznego uczestników. Wiele dzieci i młodzieży na taki pobyt nie stać. A program FIO pozwolił na dofinansowanie ich pobytu. 

Kolejnym działaniem zrealizowanym przez ZKKK w ramach projektu były cotygodniowe wyjazdy na basen kryty do Bielawy, obejmujące zajęcia nauki i doskonalenia pływania pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Uczestnicy doskonalili naukę pływania z podziałem na 3 grupy w zależności od wieku i stopnia zaawansowania, a w ciągu trwania projektu  mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas zorganizowanych 19.12.2015r. gwiazdkowych zawodów pływackich, co pozwoliło im również poznać zasady zdrowej rywalizacji sportowej. W zajęciach udział wzięło średnio 45 osób, co zaowocowało wieloma nowymi znajomościami wśród uczestników. 

W ramach działania Bezpieczni na drodze przeprowadzone zostały w grudniu 2015r. 3 szkolenia z zastosowaniem alkogogli. Są to specjalne okulary, w których widzimy świat jak byśmy byli pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Szkolenie obejmowały: przepisy prawne dotyczące prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i narkotyków, medyczne skutki spożywania alkoholu i narkotyków, informację o obrażeniach jakie doznają osoby biorące udział w wypadku oraz część praktyczną. Część praktyczna obejmowała pokonanie toru przeszkód w kilku modelach okularów (model jazda dzienna: 0,4-0,6 promila oraz 0,8-1,5 promila; model jazda nocna: 0,6-0,8 promila oraz 1-1,7 promila; model narkotyki). Obecni i przyszli kierowcy na własnej skórze przekonali się, jaki wpływ na sprawność psychomotoryczną wywiera stężenie alkoholu we krwi i narkotyki. Założone okulary spowodują u uczestnikach obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, problemy z określeniem kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, problemy w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie i brak koordynacji mięśniowej. Szkolenie przeprowadzone zostanie dla grupy łącznie 155 osób w 3 szkołach ponadgimnazjalnych.  Udział w zajęciach był bezpłatny.

Cały projekt mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu FIO, Gminy Ząbkowice Śl. i Powiatu Ząbkowickiego, którzy zaufali nam i przeznaczyli środki na jego realizację, a przede wszystkim dzięki zaangażowaniu oraz współpracy działaczy i członków ZKKK.  To właśnie oni umożliwili dzieciom i młodzieży z gminy Ząbkowice Śląskie i Powiatu Ząbkowickiego nabycie kompetencji obywatelskich i wartości społecznych.

 

Dziękujemy wszystkim za udział w zajęciach,

zespół organizacyjny ZKKK. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)