Czy zwiedzałeś już Kopalnię Uranu w Kletnie? [Mamy 12 biletów dla czytelników!]

poniedziałek, 1.8.2016 08:00 4519

Brakuje Wam pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Lubicie smak prawdziwej przygody i odkrywanie nowych tajemnic? Proponujemy Wam podróż w głąb ziemi, do tajnej sowieckiej kopalni uranu w Kletnie. 

Kletno, miejscowość leżąca w Kotlinie Kłodzkiej to obszar niezwykle bogaty mineralogicznie. Stwierdzono tu występowanie blisko 50 pierwiastków, które tworzą około 70 różnych minerałów takich jak: ametyst, kwarce krystaliczne, morion, kwarc dymny i kryształ górski, fluoryt, kalcyt, malachit, azuryt, marmur w kilku kolorach, rudy żelaza i wiele innych. 

W okolicy Kletna, na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika leży dawna kopania uranu. 

Działała ona wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Największy okres eksploatacji przeżywała w latach 1948-1953.  Stalin będąc pod wrażeniem amerykańskiej przewagi po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki nakazał w 1945 roku prace nad bronią jądrową. W roku 1948 radzieccy geolodzy badając aktywność starych hałd w okolicach Kletna stwierdzili podwyższone promieniowanie gamma. W tym samym roku rozpoczęto tu eksploatację rud uranu. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu.  

Ze względu na znaczne  wyeksploatowanie złoża w marcu 1953 roku  jego wydobycie zakończono, ale kopalnia działała nadal. Do 1953 roku wydobywano tu np. fluoryt. W 2002 roku udostępniono wyrobiska turystom otwierając w jednej ze sztolni (sztolnia nr 18) podziemną trasę o długości ok. 400 metrów.  Prawidłowa nazwa obiektu to Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie i jest to przykład wykorzystania dawnych robót górniczych do działalności edukacyjnej z wykorzystaniem niekonwencjonalnej formy i środków dydaktycznych. 


Kopalnia Uranu w Kletnie – zobacz film promocyjny
 

 

W ofercie kopalni znajdziemy:  zwiedzanie z przewodnikiem w ciągu dnia, zwiedzanie nocne, warsztaty edukacyjne, oglądanie ciekawych ekspozycji m.in. tej przedstawiającej „Prehistoryczną Podróż w Masywie Śnieżnika”, wyprawy ekstremalne w nieudostępnionych sztolniach i średniowiecznych chodnikach rud żelaza sprzed 600 lat, a także  możliwość udziału w grze terenowej „Quest - Minerały skarbem Kletna” polegającej na odkrywaniu w formie rozrywkowo-edukacyjnej dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i krajobrazowego Masywu Śnieżnika. 

Ekstremalna przygoda w Masywie Śnieżnika – zobacz film promocyjny 

 

Warto podkreślić, że kopalnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego. 

Obiekt działa cały rok. Temperatura wewnątrz wynosi około +7° C dlatego w okresie letnim należy wziąć ze sobą ciepłe kurtki. Kopalnię zwiedza się komfortowo bez potrzeby tarzania po ziemi. Jedynie wyprawy ekstremalne tego wymagają. Chodnik posiada szerokość od 1,5 do 2 metrów  i  od 1,7 do ponad 2 metrów wysokości. Czas zwiedzania to 40-45 minut w przedziale 30-minutowym. Parking bezpłatny pod samą kopalnią. 



Więcej informacji: 

na www.kletno.pl 

lub www.facebook.com/Kopalnia-Uranu-w-Kletnie-Podziemna-Trasa-Turystyczno-Edukacyjna

 

 


Już 13 sierpnia do Kletna zjadą się zbieracze minerałów z całej Polski i nie tylko. Tego dnia rozpoczynają się tu  XI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poszukiwaniu Minerałów.
Szczegóły imprezy znajdą Państwo TUTAJ


UWAGA KONKURS!
 

Dla naszych czytelników mamy 6 podwójnych biletów na trasę turystyczną do kopalni - http://kletno.pl/zwiedzanie/ 

Żeby je odebrać trzeba odpowiedzieć na pytanie:  Co to jest fluoryt? Na odpowiedzi czekamy pod adresem: konkursydsw@doba.pl do 7 sierpnia 2016 do godz. 22. W temacie prosimy wpisać Kopalnia Uranu, a w treści oprócz odpowiedzi swoje imię, nazwisko, miejscowość i numer telefonu. Ze zwycięzcami skontaktujemy się telefonicznie.

ROZSTRZYGNIĘCIE Jak podaje Wikipedia: Fluoryt to szeroko rozpowszechniony minerał z gromady halogenków. Nazwa pochodzi od łac. fluere = płynąć, z powodu zdolności tego minerału do obniżania temperatur topnienia szeregu innych minerałów (zastosowanie fluorytu jako topnika opisał w roku 1529 Georgius Agricola). Od jego nazwy pochodzi nazwa pierwiastka chemicznego – fluoru oraz zjawiska fluorescencji. Tworzy sześcienne lub ośmiościenne kryształy, osiągające niekiedy duże rozmiary. Często występuje w postaci bliźniaków krzyżowych. Często tworzy naloty, naskorupienia i żyły. Ładne kryształy występują zazwyczaj w druzach w formie szczotek krystalicznych. W czystej formie jest bezbarwny; w przyrodzie jest zabarwiony na najróżniejsze kolory – od żółtego, różowego, zielonego i niebieskiego aż po czarny. Niekiedy wykazuje barwne wstęgowanie podobne do agatu.

Bilety otrzymują: Magdalena Sowa, Aleksandra Biela-Stich, Monika Szłapa, Małgorzata Badowska, Radosław Zawada i Dariusz Hojka.