Chcesz ocieplić poddasze? Przeczytaj!

niedziela, 19.8.2018 16:37 1403 0

Budowa domu to proces długotrwały i wieloetapowy. Każdy etap, niezależnie od tego czy są to fundamenty, wylewki czy też ocieplanie poddasza wymaga niezwykłej dokładności i użycia najlepszej jakości materiałów. Dom to inwestycja, która ma służyć przez lata, nie warto zatem oszczędzać.

Poddasze

Poddasze w każdym domu może pełnić różne funkcje. Może być powierzchnią zamieszkałą lub po prostu strychem. Niezależnie od jego przeznaczenia, jedno jest pewne. Podobnie, jak reszta domu, poddasze powinno być ocieplone i ta kwestia nie podlega dyskusji. Pytanie tylko, jaki materiał najlepiej wybrać?

Na rynku istnieje wiele materiałów służących do ocieplania poddaszy. Budowlańcy, znający się na rzeczy, najczęściej sięgają po wełnę mineralną lub styropian. Te materiały najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach atmosferycznych. Ostatnio jednak rośnie zainteresowanie pianką PUR, czyli paniką poliuretanową.

Pianka PUR co to takiego?

Pianka poliuretanowa, która powstaje po połączeniu dwóch składników – poliolu i izocyjanianu, to najnowszej generacji materiał używany do ocieplania domów, w tym ich górnej części – poddasza. Zastosowanie jej niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze pianka jest nieprzewiewana, dzięki czemu minimalizuje niepotrzebne straty energii. Po drugie kładzie się ją szybko, co pozwala na ocieplenie sporej powierzchni w krótkim czasie. Kolejne zalety pianki PUR to niezwykła elastyczność (pianka świetnie współpracuje z konstrukcją dachu) oraz lekkość (ocieplanie powierzchni dachowej nie wymaga wzmacniania konstrukcji). I jeszcze jedna, niezwykle ważna kwestia, pianka posiada klasę reakcji na ogień E, co oznacza, że jest palna, ale samogasnąca, co czyni ją materiałem niezwykle bezpiecznym. 

Jaką piankę do ocieplenia poddaszy wybrać?

Decydując się na ocieplanie poddasza pianką ważne, aby wybrać właściwą, ponieważ istnieją dwa rodzaje. Najodpowiedniejsza, będzie pianka PUR otwartokomórkowa wykorzystywana do ocieplania ścian i poddaszy. Ta pianka charakteryzuje się nie tylko bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, ale dzięki elastyczności dobrze współpracuje z konstrukcją drewnianą (nie odczepi się od desek czy belek), jest też paroprzepuszczalna i świetnie tłumi dźwięki, co ma szczególne znaczenie przy poddaszach użytkowych, w domach z blachodachówką. Jest jeszcze drugi rodzaj pianki, zamkniętokomórkowa. Używa się jej do ocieplania fundamentów, piwnic oraz tarasów. Pianka ta podobnie, jak otwartokomórkowa charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, jest też wodoodporna.

Artykuł powstał we współpracy z cels.pl
https://cdn.pixabay.com/photo/2017/06/18/16/48/attic-2416396_960_720.jpg

Dodaj komentarz

Komentarze (0)