komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 24 listopada 2017

Flory, Emmy

Bibliotekarskie "Narodowe czytanie" W Brzeźnicy, Ciepłowodach i Kamieńcu

piątek, 8.9.2017 20:40 , komentarze: 1 , odsłony: 1457
kategorie artykułu:

W portalu doba.pl były już relacje z sobotniej ogólnopolskiej akcji "Narodowe czytanie" w naszym powiecie. W kampanię włączyły się również panie należące do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. 

Właśnie one organizowały, lub współorganizowały, to wydarzenie w bibliotekach publicznych w: Bardzie, Brzeźnicy, Ciepłowodach i Kamieńcu. Wcześniej zadbały o zgłoszenie imprez do kancelarii prezydenta, skąd zostały przysłane stemple, którymi można było pieczętować egzemplarze dramatu St. Wyspiańskiego „Wesele”, na pamiątkę wydarzenia w roku 2017. Panie, w każdym z miejsc wykazały się indywidualnym pomysłem na przygotowanie akcji, co sprawiło, że każde ze zdarzeń miało własny styl.

Biblioteka w Brzeźnicy została wzbogacona o klimatyczną scenografię w autorskim wykonaniu Jadzi Rogowskiej z detalami dekoracji przewidzianymi przez autora sztuki. Także poczęstunek dla gości weselnych organizatorki dostosowały do realiów epoki. Wśród wybranych do czytania scen znalazła się i ta, którą pamiętamy jako niezwykłą piosenkę Marka Grechuty. Na „Weselu” w Brzeźnicy wyśpiewały ten fragment solistki zespołu Wiolinek.

 

Nieco później, bo w czwartek 7 września Narodowe czytanie odbyło się w Ciepłowodach i w Kamieńcu. W Ciepłowodach uczniowie szkoły i zaproszeni goście odczytali fragmenty dzieła. W przerwach pomiędzy scenami wyświetlane były fragmenty ekranizacji „Wesela” w reż. Andrzeja Wajdy oraz pieśni wprowadzające w klimat dramatu. Ze strony Zespołu Szkół Samorządowych  za wydarzenie odpowiadała Pani  Leokadia Krzewska, nauczycielka jęz. Polskiego, której należą się szczególne podziękowania.

 

W Kamieńcu natomiast akcję zorganizowano…przy ognisku. Tego dnia kamienieckie dzieci brały udział w grze terenowej wzbogaconej właśnie o Narodowe czytanie. Klimatyczny ogień nadawał interpretowanym wersom aurę tajemniczości. Mimo tego, że głośno mówi się o niechęci dzieci do czytania, pod pałacem Marianny Orańskiej chętnych nie brakowało.

Organizowana po raz szósty kampania Narodowego czytania utrwala się i popularyzuje w coraz ciekawszej formie. Co będziemy wspólnie czytać za rok?

 

Elżbieta M. Horowska,

przewodnicząca koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ząbkowicach Śląskich

 

 

 

 

Wasze komentarze

Anetka i znowu mile spedzone chwile...Masakra co Ty ze mna...
poniedziałek, 11.09.2017 22:36 autor: lovek
wczoraj, 20 godz temu
1
czwartek, 23.11.2017 10:07
środa, 22.11.2017 09:47
poniedziałek, 20.11.2017 12:37
wtorek, 14.11.2017 16:45
1
poniedziałek, 13.11.2017 11:33
1
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA