Autorytety pedagogiczne przeciw biciu dzieci

środa, 28.9.2016 12:03 571 0

- Żadne badania nie dowodzą pozytywnego wpływu bicia na rozwój dzieci, a artykuł prof. Zbigniewa Stawrowskiego nawołuje do łamania prawa – przekonują uczestnicy IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Jednoznaczne stanowisko podpisane przez 116 autorytetów pedagogicznych (pracowników naukowych polskich uczelni) Rzecznikowi Praw Dziecka Markowi Michalakowi przekazała prof. Barbara Smolińska-Theiss (26 września).

Środowisko pedagogów zgromadzonych na IX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego obradującym 21-23 września br. w Białymstoku, wyraziło stanowczy sprzeciw wobec stanowiska dotyczącego stosowania klapsów w wychowaniu, wygłaszanego przez prof. UKSW dr hab. Zbigniewa Stawrowskiego. W jednym z artykułów napisał on, że „klaps nie jest żadnym biciem, nie jest nawet czymś szkodliwym, lecz przeciwnie - jest czynem wysokiej wartości wychowawczej i dlatego zasługuje wręcz na pochwałę”. 

- Nie chcemy i nie możemy milczeć. Zabieramy głos, aby w przestrzeni publicznej nie pojawiały się zdania nieprawdziwe, bałamutne wypaczające zasady wychowania i jawnie nawołujące do krzywdzenia dzieci. Mamy obowiązek zaprotestować przeciwko łamaniu podstawowych pedagogicznych i etycznych zasad wychowania dzieci oraz budowania ładu społecznego – piszą pedagodzy.

116 uczestników Zjazdu PTP uważa, że prof. Stawrowski nawołuje do łamania prawa. Przypominają, że w Polsce od 2010 r. obowiązuje ustawowy zakaz stosowania przemocy wobec dzieci. Podobny zapis wprowadziły 49 inne kraje.

- Wszelkie formy przemocy fizycznej i psychicznej wobec dzieci powodują szkody w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym dziecka, zaburzają jego zdolności uczenia się, ograniczają pamięć i koncentracje, przyczyniają się do zwiększenia zachowań agresywnych, są antywychowawcze – uważają pedagodzy.

Eksperci wytykają prof. Stawrowskiemu, że jego argumenty są naiwne i powierzchowne. Zwracają uwagę, że nie przeprowadził nawet kwerendy zaganienia udowadniających ogrom badań psychologicznych, pedagogicznych, prawnych, medycznych, historycznych prowadzonych przez międzynarodowe i polskie ośrodki naukowe zajmujące się związkami między przemocą, w tym także klapsami a rozwojem mózgu dziecka, wpływem przemocy na funkcje poznawcze dziecka, na jego zachowanie, na biografie  edukacyjne i życiowe dzieci oraz ich przyszłych dzieci.

26 września 2016 roku prof. Barbara Smolińska-Theiss, kierownikiem Katedry Pedagogiki Społecznej APS w Warszawie przekazała na ręce  Marka Michalaka stanowisko  uczestników IX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Rzecznik podziękował polskim pedagogom inicjatywę i jasne stanowisko, które jest tożsame z prezentowanym od ośmiu lat przez Rzecznika Praw Dziecka.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)