komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 15 grudnia 2017

Niny, Celiny

Arboretum w Wojsławicach z lotu ptaka

poniedziałek, 10.7.2017 16:45 , komentarze: 1 , odsłony: 1789
kategorie artykułu:

Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km, na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. Administracyjnie należą do gminy Niemcza, powiatu dzierżoniowskiego, województwa dolnośląskiego. Okolice Niemczy to ukształtowane południkowo pasma Wzgórz Gumińskich, Dębowych i Krzyżowych, o zróżnicowanej budowie geologicznej, poprzecinane łagodnymi jarami i wąwozami. Dnem najgłębszego wąwozu, na wysokości 150−200 m. n.p.m. płynie z południa na północ rzeka Ślęza, zasilana licznymi potokami. Nad jednym z jej prawobrzeżnych dopływów, w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych na wysokości 213−320 m n.p.m. jest położone Arboretum w Wojsławicach.

Teren parku przecinają dwie nieckowate doliny, przebiegające w kierunku wschód − zachód. Ich środkiem przepływają niewielkie, okresowe strumyki. Na ich bazie utworzono kilka stawów przegrodzonych groblą oraz zbudowano niewysokie progi wodne, które niewątpliwie poprawiają warunki mikroklimatyczne dla roślin. W Wojsławicach panuje łagodny klimat przedgórski, ale dość częste występują gwałtowne burze, zwłaszcza wiosną i latem. Dominują wiatry z kierunku Sudetów, czyli południowo-zachodnie. Przed tymi silnymi i gwałtownymi fenami Arboretum chronione jest przez zbocza Ostrej Góry (362 m n.p.m.), a od wschodu osłania je kulminacja Wysokiego Lasu (322 m n.p.m.). Od północnych, suchych i zimnych wiatrów tereny te osłaniają kulminacje Starca (345 m n.p.m.) i Tylnej Dębowej Góry (334 m n.p.m.).

W Arboretum nie są prowadzone stałe obserwacje meteorologiczne, jednakże dzięki danym uzyskanym ze stacji położonych w pobliżu, w Ostroszowicach oraz Kłodzku, można określić niektóre parametry meteorologiczne. Średnia roczna temperatura powietrza w latach 1951−1980 wynosiła +7,2 °C, średnia miesięczna stycznia +2,6 °C, lipca +16,4 °C. Absolutne minimum −29,2 °C zanotowano w roku 1954, natomiast średnią dobową maksymalną temperaturę powietrza +35 °C w 1952 r. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych jest nieco wyższa niż w Polsce Centralnej i wynosi ponad 660 mm, z czego 66% przypada na miesiące letnie. Okres wegetacyjny trwa średnio od 2 kwietnia do 10 października i wynosi 222 dni. Na terenie Arboretum występuje gleba jednorodna, powstała z glinki lessopodobnej, zaliczana do gleb brunatnych kwaśnych o pH 3,8−4,7. Jest ona ciężka, trudna w uprawie, łatwo zaskorupiająca się po deszczu, ale urodzajna, żyzna, o doskonałych własnościach wodnych i dużej troficzności. Warunki fizjograficzne, specyficzny mikroklimat, wysoka wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg oraz sporadycznie występujące wiosenne przymrozki i żyzna gleba sprzyjają uprawie wielu gatunków roślin rzadko spotykanych w innych regionach Polski.

Większość okolicznych wzgórz zbudowana jest z łupków łyszczykowych, którym przypisuje się wiek przedkambryjski. Skały te wychodzą spod miejscami cienkiej warstwy gleby oraz gdzieniegdzie odsłaniają się malowniczo, dzięki głęboko wciętym przełomom rzeki Ślęzy. Obszary wyżynne w rejonie Arboretum pokryte były pierwotnie kwaśną dąbrową, z dębem bezszypułkowym (Quercus petraea) i szypułkowym (Quercus robur) oraz z dużą domieszką buka, jaworu, sosny, świerka i modrzewia. Drzewostany te uległy ewolucji w kierunku subkontynentalnego lasu lipowo-grabowego, o czym świadczy obecność grabu oraz czereśni ptasiej. Na skutek działalności człowieka lasy te uległy znacznym przekształceniom i obecnie pozostały tylko ich fragmenty.

 

Wasze komentarze

niedziela, 10.12.2017 09:53
sobota, 9.12.2017 19:17
3
czwartek, 30.11.2017 13:35
środa, 29.11.2017 11:50
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa