26-29.07. FESTIVAL CZ-PL

środa, 19.7.2017 10:12 1169 0

„Historia to pasmo przemijających zmian, podczas gdy wartości wieczne istnieją zawsze.”

Milan Kundera

Wartością najwyższą człowieka jest kultura. Jean Monnet, twórca idei integracji europejskiej, stwierdził, że gdyby miał konstruować Unię od nowa, zacząłby od kultury. Paweł Królikowski, znany i lubiany aktor i reżyser, inicjator Festiwalu CZ-PL wierzy, że wspólną kulturalną zabawą i dobrze zaśpiewaną piosenką można połączyć dwa bliskie narody, tak aby chciały się bardziej polubić oraz intensywniej ze sobą współpracować.

II Festival CZ_PL odbędzie się na granicy polsko-czeskiej - w Kudowie-Zdroju i sąsiadujacym z nim czeskim Nachodzie w dniach od 26 do 29 lipca br. Patronat honorowy nad Festiwalem objęło dwóch Ministrów Kultury – Polski – Pan Premier Piotr Gliński z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Pan Minister Daniel Herman z Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej a także Pan Jakub Karfik- Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce oraz Instytut Kultury Czeskiej w Warszawie. Gospodarzem Festiwalu będzie Miasto Kudowa-Zdrój oraz Nachod po czeskiej stronie.

Hasłem przewodnim tegorocznego Festival CZ_PL jest tytuł znanego utworu noblisty – Boba Dylana – Times they are changing, który w Polsce śpiewała Maryla Rodowicz a w Czechach – Marta Kubisova i Helena Vondrackova. Taki tytuł nosi też Koncert Galowy, w którego finale ta właśnie pieśń połączy wykonawców i siedzących na widowni Polaków i Czechów.

Festival CZ_PL otworzy wernisaż plakatu wybitnych artystów Jana Rajlich (twórcy Biennale Plakatu w Brie ale też nagadzanego plakatu SOLIDARITA) oraz Jana Młodożeńca. Janowie -Młodożeniec i Rajlich należeli do najwybitniejszych twórców plakatu europejskiego XX w. Współpracowali się i lubili. Wspólna wystawa tych artystów – wystawa plakatu może stanowić symboliczną bramę do II edycji Festiwalu Kultury Polskiej i Czeskiej, bowiem plakat jest kwintesencją twórczych emocji, artystycznego przekazu.

W ramach Festiwalu odbędą się jak zawsze koncert konkursowy, podczas którego polscy wykonawcy będą wykonywać znane polskie przeboje a czescy polskie. Po koncercie wszyscy wykonawcy i goście będą uczestniczyć w Gitarowej Nocy Miłości – wydarzeniu poświęconemu przyjaźni Havla i Kuronia ale i ich miłości do gitarowej muzyki.

KUDOWA-ZDRÓJ

Warto pamiętać też o wielkim plenerze malarskim pod opieką artystyczną Piotra i Stanisława Młodożeńców, Jana Rajlicha Młodzego, Profesora Franciszka Maśluszczaka. Polacy podejmą Czechów Polskim Śniadaniem a Czesi Polaków dobrym piwem.

Festiwalowi będą też towarzyszyć pokazy filmów czeskich w festiwalowym kinie plenerowym, panel dyskusyjny Kultura Smaku o polskiej i czeskiej kuchni w filmie, książce, obrazie a także prezentacja polskiej dobrej żywności przygotowana przez Agencję Rynku Rolnego.

Dla aktywnych czeka Kulturalny Rajd Rowerowy oraz sparring Nordic a Slavic Walking., dla dzieci spotkania artystyczne przeprowadzone przez animatorów z Czech i Polski a dla smakoszy muzyki poważnej - koncert polskich i czeskich chórów, i wiele innych kulturalnych atrakcji.

Koncert konkursowy piosenki polskiej i czeskiej otworzy laureatka ubiegłorocznego konkursu – Oliwia Łuszczyńska utworem Raduzy „Studeny Nohy”.

KONCERT GALOWY odbędzie się w Teatrze “Pod Blachą” w Parku Zdrojowym pod wezwaniem: „Times they are a changing”. Wezmę w nim udział: Helena Vondrackova, Tercet czyli Kwartet, Renata Przemyk, Paweł Domagała i Gabi Gold. Koncert poprowadzi Artur Andrus.

Organizatorzy Festiwalu: Fundacja SUDETY KULTURY Pawła Królikowskiego, Fundacja QDOWA, Miasto Kudowa-Zdrój i BKEV wierzą, że dobra kulturalna zabawa pozwoli licznym gościom z Polski i Czech poznać się lepiej wzajmenie, co może tylko doprowadzić do prawdziwie kulturalnej przyjaźni J.

Festiwal jest współfinansowany przez: Fundację PZU, PKN ORLEN, Urząd Miasta w Kudowie-Zdroju, Agencję Rynku Rolnego, ZAiKS. Za komunikację odpowiada BKEV.

„Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było.”

Jaroslav Hasek


Dodaj komentarz

Komentarze (0)