21,35 ha zrekultywowanej powierzchni dolnośląskich składowisk - także w Ziębicach

piątek, 27.11.2015 13:23 688 0

Na dziewięciu dolnośląskich składowiskach odpadów komunalnych zakończone zostały prace rekultywacyjne, które były realizowane przez Dolnośląską Inicjatywę Samorządową w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Rekultywacja dolnośląskich składowisk opadów komunalnych”. Dobiega końca także kampania edukacyjna ukierunkowana na gospodarowanie odpadami oraz ponowne ich użycie. Mieszkańcy będą mogli jednak dalej pogłębiać swoją wiedzę na specjalnie zaprojektowanych na każdym składowisku ścieżkach edukacyjnych. 

Projektem, którego inicjatorem był Samorząd Województwa Dolnośląskiego, były objęte składowiska w Bystrzycy Kłodzkiej, Polanicy-Zdroju, Sobótce, Siechnicach, Mietkowie, Przemowie, Zgorzelcu, Sulikowie i Ziębicach. Łącznie zrekultywowano 21,35 ha powierzchni, a wartość całego projektu wyniosła 19 665 861 zł.

Beneficjentem projektu jest powołana 16 maja 2013 roku Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa Sp. z o.o. (spółka non profit), której udziałowcami są Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej oraz dziewięć gmin, na terenie których znajdują się objęte procesem rekultywacji składowiska. 

Prace rekultywacyjne polegały na uporządkowaniu skarp i wierzchowiny składowisk, zapewnieniu odgazowania złoża, uszczelnieniu przed migracją wód opadowych, wykonaniu warstwy odwadniającej oraz okrywy rekultywacyjnej (biologicznej) wraz z nasadzeniami roślinności - mówi Małgorzata Jarzynka, prezes zarządu DIS. 

Równolegle do prac rekultywacyjnych prowadzona jest kampania edukacyjna, która potrwa do końca grudnia 2015 roku. Jej celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. Oprócz systematycznej edukacji na stronie www i profilu Facebook, odbyły się przedstawienia dla dzieci z eko-drużyną w roli głównej, zrealizowany został konkurs plastyczny „Drugie życie śmieci”, a gminy rywalizowały ze sobą podczas trzyetapowych Igrzysk Gmin. Najmłodsi otrzymali także eko-książeczkę z edukacyjnymi zabawami. 

Mamy nadzieję, że przekazana przez nas podstawowa wiedza zainspirowała mieszkańców do dbania o środowisko i będą oni zarażać innych dobrymi przykładami - mówi Małgorzata Jarzynka, prezes zarządu DIS. Mamy oczywiście świadomość, że nie można na tym poprzestać. Społeczeństwo trzeba edukować właściwie nieustannie – tylko taką drogą możemy zmienić wiele negatywnych przyzwyczajeń. Stąd pomysł na stworzenie ścieżek edukacyjnych na zrekultywowanych składowiskach. To trwały element edukacyjny stworzony dla okolicznych mieszkańców oraz dzieci z pobliskich społeczności i szkół – dodaje prezes DIS

Ścieżki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby do ich budowy wykorzystać jak największą ilość materiałów pochodzących z surowców wtórnych. Ma to wydźwięk proekologiczny, ale również edukacyjny. Na ścieżkach znajdują się dwustronne tablice edukacyjne, upcyklingowe rzeźby zwierząt, kosze do selektywnej zbiórki odpadów, stół warsztatowy z europalet, a także ławki wykonane z opon i płyt OSB. 

Szczegółowe informacje dotyczące realizowanego projektu można znaleźć na stronie www.dis.org.pl w zakładce „Promocja i Edukacja” oraz na profilu Facebook https://www.facebook.com/dolnoslaska.inicjatywa.samorzadowa

 źródło: Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)