komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 18 grudnia 2017

Gracjana, Bogusława

[WIDEO, FOTO] Miał zrobić remont, zniknął z zaliczką. Kolejne oszustwa osób starszych, policja spotkała się z seniorami

poniedziałek, 20.11.2017 12:19 , komentarze: 4 , odsłony: 3057
kategorie artykułu:

Nie ma praktycznie tygodnia bez zgłoszenia oszustwa osób starszych. Ząbkowicka policja zorganizowała spotkanie z seniorami, by kolejny raz przestrzec ich przed niebezpieczeństwem.

14 listopada na policję zgłosiła się 84-letnia mieszkanka Ząbkowic, która padła ofiarą oszustwa. Nieznany mężczyzna, w wieku około 50-60 lat, przyszedł do niej i zaproponował, że zrobi remont łazienki. Kobieta dała mu 200 zł zaliczki oraz dowód osobisty. Mężczyzna zniknął.

To tylko jedno z wielu zdarzeń do jakich dochodzi nie gdzieś w Polsce, ale w naszym powiecie: Ząbkowicach, Ziębicach, Stoszowicach, Kamieńcu, w większych i mniejszych miejscowościach. Tym ważniejsza okazuje się inicjatywa Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich zorganizowania debaty społecznej skierowanej do seniorów „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Jak podkreślał zastępca komendanta powiatowego policji, podinsp. Ryszard Mazurkiewicz, przebiegłość oszustów podających się za wnuczka, za policjanta, inkasenta, pracownika OPS-u czy ZUS-u jest ogromna. Najczęściej grają na emocjach i niewiedzy. Coś zdarzyło, sprawa jest pilna, nie ma czasu na zastanowienie, pieniądze trzeba przekazać już lub natychmiast podpisać jakąś umowę, bez możliwości konsultacji z bliskimi. W takich wypadkach każdemu powinna się zapalić w głowie czerwona lampka „Uwaga, to może być oszust”!

- Policjant czy funkcjonariusz CBŚ nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji a także nigdy nie poprosi przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! Wszelkie podejrzane prośby proszą o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję – apelowali policjanci.

Spotkanie z seniorami miało także inne aspekty. Rozdano zgromadzonym „Koperty życia”, a dyrektor pogotowia – Beata Gil, przedstawiła zasady korzystania z niej. Koperta, w której znajdują się informacje o stanie zdrowia, przebytych chorobach oraz przyjmowanych lekach winna być umieszczona na lodówce – w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. W przypadku udzielania nagłej pomocy ratownicy czy lekarz mają dokładne informacje o zdrowiu pacjenta.

Policjanci przypomnieli także czym jest aplikacja Moja Komenda – i nawet podczas spotkania kilka osób zainstalowało ją sobie w telefonie. Ważnym zagadnieniem było informowanie o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – nie wszyscy seniorzy wiedzieli, jak z niej korzystać.

W debecie wzięła również udział lek. med. Kinga Mikusek – prowadząca Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego Harmonia – wytłumaczyła zebranym, czym jest zdrowie psychiczne, a także jaka jest różnica między psychiatrą, psychologiem a terapeutą. 

- Spotkanie był bardzo ciekawe, zainteresowanie bardzo duże, było wiele pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć. Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na przełomie kwietnia i maja, a jeszcze w tym roku planowane są spotkania w każdej gminie powiatu ząbkowickiego – podsumowuj debatę kom. Ilona Golec, rzecznik prasowa ząbkowickiej policji.

 

 

 

 

Wasze komentarze

PiSiory większe przekręty robią za nich się weźcie!!!
wtorek, 21.11.2017 09:52 autor: AntyPiS
yes ...... rydzu na grubszą kasę leci
poniedziałek, 20.11.2017 21:06 autor: jaki
wczoraj, 19 godz temu
23
wczoraj, 21 godz temu
9
piątek, 15.12.2017 10:05
3
piątek, 15.12.2017 09:53
11
środa, 13.12.2017 13:47
14
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA