[FOTO, WIDEO] W kamienieckim kościele odnaleziono utwory pisane dla cystersów. Wykonali je uznani artyści

piątek, 8.12.2017 14:18 12267 11

Podczas prac renowacyjnych w kościele parafialnym w Kamieńcu Ząbkowickim odkryto zapisy nutowe skomponowane dla kamienieckich cystersów. W Archiwum Państwowym wykonali je znamienici artyści. Po koncercie nastąpiła  promocja książki „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym” autorstwa Janusza Gołaszewskiego, Bartosza Grygorcewicza oraz Ivo Łaborewicza.

Wydarzenie miało miejsce w oddziale Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim, będącym niegdyś siedzibą opatów  kamienieckich cystersów.

- Jesteśmy w dobrach pocysterskich. Kilkaset lat wstecz były takie miejsca jak opactwa cysterskie, które położone daleko od głównych szlaków komunikacyjnych rozwijały się w sposób wyjątkowy i podnosiły kulturę na najwyższy poziom. Kiedy wejdziemy na przykład do świątyni w Kamieńcu, możemy dotknąć, zobaczyć architekturę i sztukę absolutnie na europejskim poziomie. To dotyczyło także życia muzycznego. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, bo parafia ma obecnie trzy tysiące mieszkańców, a gmina 8 tysięcy mieszkańców, ale za czasów opatów cysterskich tutaj regularnie była utrzymywana cała orkiestra. Te utwory, które odnalazły się były pisane dla orkiestry, czyli przynajmniej 50 wykonawców, niektóre z nich skomponowane są wyłącznie dla opatów kamienieckich – mówił  ks. dziekan Wojciech Dąbrowski, proboszcz parafii w Kamieńcu Ząbkowickim.

Nuty zostały odnalezione w szafie organowej, w której przeleżały na pewno 150 lat. Tak niezwykłe znalezisko ksiądz Dąbrowski przekazał do diagnozy muzykologom z Akademii Muzycznej.

Jak się okazało, nieznane wcześniej utwory skomponowane zostały dla kamienieckich cystersów przez żyjącego  w XIX w. austriackiego kompozytora Ignaza Assmayera.

Między innymi te właśnie utwory zgromadzeni mogli usłyszeć w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz Polskiej Opery Królewskiej Małgorzaty Rodek – sopran, Magdaleny Cornelius – mezzosopran oraz Thomasa Corneliusa – fortepian.  Organizatorem koncertu był Dolnośląski Festiwal Muzyczny.

Historia cystersów na Dolnym Śląsku kończy się w 1810 roku, kiedy Fryderyk III dokonał kasacji zakonów na Śląsku i sekularyzacji ich dóbr. Dorobek kulturalny zakonników do dziś jest jednak widoczny w dziełach sztuki i architektury rozsianych w całym województwie.  Najważniejszym dolnośląskim opactwom cysterskim (w Bardzie, Henrykowie, Kamieńcu  Ząbkowickim, Krzeszowie, Lubiążu i Trzebnicy) została poświęcona publikacja Janusza Gołaszewskiego, Bartosza Grygorcewicza oraz Ivo Łaborewicza „Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym”,  wydana przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu dzięki wsparciu marszałka województwa i pomocy Zbigniewa Szczygła, radnego województwa.  Książka przedstawia historię każdego opactwa oraz  omawia ich architekturę i sztukę. Pozycja wzbogacona została przez reprodukcje dokumentów archiwalnych, jak choćby bullę papieża Innocentego III z roku 1203 zatwierdzającą posiadanie przez joannitów kościoła w Bardzie.

 

Przeczytaj komentarze (11)

Komentarze (11)

czwartek, 14.12.2017 13:02
Dlaczego na to wydarzenie nie zostali zaproszeni mieszkańcy Gminy Kamieniec?
BLONDYNKA czwartek, 14.12.2017 10:14
PIEKNE WYKONANIE PIESNI ,AZ MILO BYLO POSLUCHAC.JESTESMY DUMNI,Z TEGO ZE...
poniedziałek, 11.12.2017 13:32
Kiedy Rada Gminy Kamieniec Ząbkowicki i Wójt organizują spotkanie Bożenarodzeniowe...
Kubuś Puchatek poniedziałek, 11.12.2017 12:50
Kamieniec nawet pozostając wsią posiada wiele skarbów, które trzeba odkryć...
poniedziałek, 11.12.2017 13:18
Znowu się nawaliłeś narkotykami jak narcyz i nie wiesz, co
niedziela, 10.12.2017 23:26
Ponoć w mauzoleum znaleziono skarb. Prawdopodobnie znajduje się tam wejście...
sobota, 09.12.2017 20:07
Ile ten koncert kosztował ? Kto zapłacił za ten koncert ? Kto...
Józef sobota, 09.12.2017 15:54
A kto jest kamienieckim kustoszem?
ll piątek, 08.12.2017 19:38
A archiwum kamienieckie to organizuje takie przedsięwzięcia tylko dla szczególnie...
sobota, 09.12.2017 12:51
tak, zgadzam się...Normalni (plebs) ludzie w tych godzinach pracują a...
sobota, 09.12.2017 11:22
Ponoć kamieniecki kustosz ma mundur Adolfa Hitlera i 2 tony...