komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 21 listopada 2017

Alberta, Janusza

[FOTO, WIDEO] Międzynarodowe ćwiczenia strażaków na fortach

poniedziałek, 16.10.2017 16:08 , komentarze: 4 , odsłony: 5450
kategorie artykułu:

W sobotę 14 października na forcie Donjon w Srebrnej Górze odbyły się międzynarodowe ćwiczenia służb ratunkowych z Polski, Niemiec i Czech.

To kolejna już seria wspólnych ćwiczeń na terenie gminy Stoszowice, których inicjatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna w Budzowie.


W sobotę ćwiczenia poprzedzone były szkoleniami: w Budzowie w zakresie ratownictwa technicznego na wrakach pojazdów, natomiast w Srebrnej Górze przygotowano ćwiczenia z zakresu ruchu drogowego i ćwiczenia wysokościowe.

Kulminacyjny moment miał miejsce na fortach srebrno górskich, gdzie po godzinie 13.00 ratownicy musieli zmierzyć się ze zdarzeniem masowym, w którym wiele osób z różnymi obrażeniami potrzebuje pomocy. 


W ćwiczeniach brały udział jednostki z gminy Stoszowice, OSP Ostroszowice, niemieckie THW z Berlina, strażacy z czeskich Skalic, ratownicy Pogotowia Ratunkowego, studenci, wykładowcy i przedstawiciele władz z Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku oraz policja.

Scenariusz zakładał w początkowej fazie pomoc paralotniarzowi, który utknął na drzewie. Następnie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia na twierdzy - w kazamatach nastąpił wybuchu,  w skutek którego wiele osób zostało poszkodowanych.
Ratownicy musieli dojechać na parking przy twierdzy, a  następnie ze względu na trudno dostępny teren zabrać ze sobą niezbędny sprzęt ratowniczy i przetransportować go na miejsce akcji.
Początkowo dowodzący akcją dokonali rozpoznania i przeprowadzono segregację poszkodowanych, do których trzeba było dotrzeć, wykonać dostęp, czy uwolnić spod zawalonych elementów konstrukcji. Następnie dokonywano wstępnego zaopatrzenia bądź udzielania pomocy w zależności od obrażeń. Wszystkie osoby poszkodowane zostały ewakuowane do punktu zbiorczego i medycznego, który znajdował się na dziedzińcu twierdzy w specjalnym namiocie. Dodatkowo część osób poszkodowanych trzeba było odszukać na koronie i innych obiektach twierdzy, gdyż przez stres oddaliły się z miejsca wypadku.


Trudno dostępny teren, brak oświetlenia, dodatkowo zadymione pomieszczenia, realistyczne przygotowanie pozorantów-statystów oraz efekty dźwiękowe dały możliwość przećwiczenia współdziałania różnych służb w sytuacji wypadku masowego.


Całości przyglądali się turyści i zaproszeni goście między innymi:

Prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP - Zbigniew Drozd, przedstawiciele zarządu powiatowego OSP - Piotr Ogielski, Prezes Zarządu Gminnego OSP - Andrzej Pasternak, zastępca dowódcy JRG w Ząbkowicach Śl. Tomasz Mądry, zastępca komendanta policji w Ząbkowicach Śl. Ryszard Mazurkiewicz, wójt gminy Paweł Gancarz, prezes Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk, dyrektor GOKSiR Norbert Szandrowski,  rektor i kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku.

Po zakończonych ćwiczeniach odbyło się wspólne podsumowanie ćwiczeń, na którym podziękowano osobom, instytucjom i sponsorom zaangażowanym w przygotowanie ćwiczeń. 
Na zakończenie wręczono również jubileuszowe podziękowania dla prezesa OSP w Budzowie – Jana Buły za długoletnią działalność w strukturach OSP oraz pełnienie funkcji prezesa.

 

 [Pełna galeria zdjęć niedostępna na stronie mobilnej]

 

Wasze komentarze

Tak jak pisałem wcześniej OSP Budzów w 2017 10/10
wtorek, 17.10.2017 08:00 autor: Zawodowy
Było na co popatrzeć:) super współpraca i ćwiczenia w pięknej...
poniedziałek, 16.10.2017 18:06 autor: Mieszkaniec123
Brawo OSP Budzów !
poniedziałek, 16.10.2017 17:27 autor: mieszkaniec
Panie Łukaszu Sikorski, jest Pan wielki! Oby tak dalej,...
poniedziałek, 16.10.2017 17:22 autor: Strażak
niedziela, 19.11.2017 10:14
czwartek, 16.11.2017 09:51
5
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń