komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 17 sierpnia 2017

Zanny, Mirona

[FOTO, WIDEO] Iglica wróciła na swoje miejsce

środa, 15.3.2017 08:11 , komentarze: 0 , odsłony: 330
kategorie artykułu:

Na wtorek, 14 marca, wyznaczono nowy termin podniesienia iglicy przed Halą Stulecia. Pierwsza próba postawienia konstrukcji nie powiodła się. Pękł sworzeń mocowania konstrukcji do podłoża i operację trzeba było przerwać. Natomiast dziś próba powiodła się. Iglica już stoi przy Halu Stulecia. Podniesienie stalowej konstrukcji zajęło ponad godzinę.  

 

 

Stalowa konstrukcja projektu Stanisława Hempla, która jest jednym z obiektów w kompleksie Hali Stulecia, przeszła proces renowacji. Remont obejmował piaskowanie, konserwację oraz malowanie, a wcześniej dokładne oględziny stanu technicznego metalowej konstrukcji.

Remont konstrukcji trwa od 19 lipca ubiegłego roku, a sama iglica miała być postawiona 25 listopada 2016 r. Próba nie powiodła się.

- Optymistyczny scenariusz zakładał, że iglicę uda się postawić do końca roku. Jednak okazało się, że w dokumentacji technicznej z roku 1948 projektant nie podał, z jakiego gatunku stali wykonany został trzpień, który uległ uszkodzeniu. Oddaliśmy próbkę do laboratorium, ale ustalenie jej parametrów technicznych i sporządzenie ekspertyzy technicznej trwało kilka tygodni – tłumaczy Daniel Czerek, kierownik Działu Inwestycji w Przedsiębiorstwie Hala Ludowa, który koordynuje wszystkie prace związane z renowacją iglicy.

Daniel Czerek zaznacza, że powodzenie operacji zależy od kilku czynników, na które inwestor nie ma wpływu. Pogoda musi być bezwietrzna, powietrze przejrzyste i nie mogą występować intensywne opady. Termin operacji uzależniony jest również od dostępności specjalistycznych ekip technicznych i sprzętu, zwłaszcza potężnego dźwigu, mającego ulokować ważącą 44 tony konstrukcję na jej pierwotnym miejscu.

Iglica
Stalowa konstrukcja o wysokości 90 m i wadze 44 ton, stojąca na placu przed wrocławską Halą Stulecia. Zaprojektował ją Stanisław Hempel z okazji otwarcia Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku. Była remontowana w pozycji leżącej w 1963 r. oraz 1979 r. W 1997 została pomalowana, ale bez kładzenia. Pierwotnie iglica mierzyła 96 m, prawdopodobnie w 1953 r., w trakcie burzy, ułamał się czubek, który podczas remontu w 1963 r. odpiłowano i wymieniono szczytowy element wykonany z rur. Wtedy to iglica została skrócona do wysokości 90 m.

Foto.: Wojciech Bolesta Doba.pl 
Tekst.:: Wrocław pl

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 14.8.2017 09:43
piątek, 11.8.2017 11:34
czwartek, 10.8.2017 19:14
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Dywany Ząbkowice Śl.
Dywany Ząbkowice Śl.