komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 14 grudnia 2017

Alfreda, Izydora

[FOTO] Jarmark Wielkanocny w Bardzie

niedziela, 9.4.2017 22:00 , komentarze: 0 , odsłony: 5106
kategorie artykułu:

W Niedzielę Palmową odbył się Jarmark Wielkanocny w Bardzie. Pisanki, potrawy świąteczne, palmy i wszystko co związane z wielkanocnymi tradycjami, można było zobaczyć i spróbować w Bardzie.  

Zawsze, gdy Wielkanoc już za pasem, Bardo świętuje i roztacza świąteczną aurę. W Niedzielę Palmową od 11 lat spotykamy się na Jarmarku Wielkanocnym, który z roku na rok zaskakuje i zachwyca.

Spotkaliśmy się na placu kościelnym już z samego rana, gdzie barwne stoiska kusiły smakołykami i ozdobami, dzięki którymi nasz dom może nabrać wielkanocnej aury. Tradycyjnie rozpoczęto od konkursów: palm, pisanek oraz stołów. Cieszy nas, że zwyczaje te kultywowane są od lat i co roku są coraz piękniejsze!

Zaraz po porannej mszy w bazylice odbył się Koncert Wielkopostny trzech chórów: Chóru Misericordia z Parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, Chóru Sanctus Andreus z Parafii św. Andrzeja Apostoła z Bielan Wrocławskich oraz Zespołu Wokalnego Piú Mosso SWPS, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu. Zabrali nas w piękną podróż muzyczną, a ich głosy wypełniły bazylikę i wywołały mnóstwo emocji w zebranych tam ludziach. Pomysłodawcą tego koncertu był Mateusz Czajka, który występuje w jednym z chórów.

Uroczystą mszę o godzinie 11 poprzedziła procesja z palmami, podczas której odwzorowano wjazd Pana Jezusa na osiołku, a barwny korowód skierował się do kościoła na wspólną modlitwę. Procesję poprowadził proboszcz bardzkiej parafii o. Mirosław Grakowicz.

Po mszy uczestników Jarmarku uroczyście powitał Burmistrz Krzysztof Żegański i tradycyjnym uderzeniem w patelnię otworzył uroczystość. Na przybyłych czekał „Żur Burmistrza”, rozdawany przez włodarza miasta oraz Starostę Ząbkowic Śląskich Romana Festera i Burmistrza Ząbkowic Śląskich Marcina Orzeszka.

Wielkanocne stoły uginały się od tradycyjnych potraw – żurków, wędlin, pasch, ciasta, pisanek, sałatek, baranków, kaczuszek i nalewek. Jury miało wielki problem z wyborem najlepszego, dlatego postanowiono wyróżnić każdy stół za charakterystyczny element.

Popołudniowe spacery pomiędzy stoiskami uświetnił występ Zespołu Wiolinek oraz Zespół Górali Czadeckich z Piławy Dolnej „Pojana”- barwne stroje, piękne tańce oraz piosenki, przy których serce rwie się do tańca, tak w wielkim skrócie można opisać te występy.

Na zakończenie Jarmarku wręczono nagrody i wyróżnienia oraz wylosowano główną nagrodę w Wielkanocny Koszyku Nagród – rower – ufundowany przez Starostę Ząbkowickiego Romana Festera. Otrzymała go Kasia Struś z Barda.

Wyniki konkursów podajemy niżej:

Najpiękniejsza pisanka tradycyjna – sołectwo Brzeźnica

Najpiękniejsza pisanka oryginalna – sołectwo Potworów

Palma tradycyjna – sołectwo Dębowina

Palma najwyższa – Zespół Szkolno – Przedszkolny im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku – klasa III „a”

Palma rodzinna – nagroda ufundowana przez O. Proboszcza M. Grakowicza – Rodzina Rogowskich

Palma indywidualna – Pani Agnieszka Kornaś, wyróżnienia – Jan Kornaś, Franciszek Kornaś

Palma grupowa –  Przedszkole z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bardzie im. KEN z Filią w Przyłęku; wyróżnienie Publiczne Gimnazjum im. J. Kusocińskiego w Przyłęku

Palma oryginalna – KGW Starczów

W kategorii stołów wielkanocnych I miejsce zajęło sołectwo Dębowina, II – Brzeźnica, III – Potworów.

Jury jednocześnie wyróżniło wszystkie prezentowane stoły za wyśmienite potrawy! Dębowina otrzymała wyróżnienie za pasztet z trzech rodzajów mięs, Brzeźnica – za paschę serową, Opolnica za mazurek, Dzbanów za święconkę, Janowiec za palmę, Potworów za żur, Przyłęk za paschę serową, Grochowa za roladę mięsną, KGW Lubnów za chrzanówkę na serwatce, a KGW Starczów za babę wielkanocną.

Już teraz zapraszamy za rok na kolejny Jarmark Wielkanocny w Mieście Cudów!

foto: P. Oleasz/ Doba.pl

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
4
sobota, 9.12.2017 19:17
3
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń