komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 18 listopada 2017

Romana, Klaudyny

[FOTO] Droga do Amalie - dwa lata od odkrycia kopalni srebra

niedziela, 12.11.2017 13:12 , komentarze: 10 , odsłony: 4394
kategorie artykułu:

Dwa lata temu w Srebrnej Górze w aurze sensacji odkryto kopalnię srebra. W Twierdzy Srebrna Góra otwarto wystawę poświęconą temu wydarzeniu: fotografie, relacje, plany i przedmioty odnalezione w kopalni.

- Kopalnia uznana wiek temu za godną zwiedzenia miała zostać udostępniona dla ruchu turystycznego na początku dwudziestego wieku. Na przeszkodzie stanęła jednak pierwsza wojna światowa, później lata kryzysu i kolejna wojna. Czas pozacierał wiele śladów – kopalnia popadła w zapomnienie – mówią odkrywcy. 

13 listopada 2015 roku o godzinie 13.00 po kilku latach prac poszukiwawczych grupie pasjonatów zgromadzonych wokół Jana Duerschlag udało się wejść do zapomnianej kopalni Amalie w Srebrnej Górze. Niezwykle pomocne były publikacje Krzysztofa Krzyżanowskiego i Dariusza Wójcika oraz Tomasza Przerwy

W drugą rocznicę tego wydarzenia na Twierdzy Srebrna Góra otwarto stałą ekspozycję przedstawiające poszukiwania i pierwsze prace prowadzone w kopalni. Niezwykłe fotografie oraz towarzyszące im opisy pozwalają zwiedzającym poczuć atmosferę i emocje towarzyszące odkryciu. Na wystawie można zobaczyć przedmioty odnalezione w kopalni, a także zapoznać się z planami wykorzystania tego niezwykłego miejsca. „Amalie” ma być udostępniona dla turystów, a wokół niej powstanie miasteczko obrazujące górnicze miasteczko sprzed kilkuset lat.

- Mamy zamiar stworzyć żywe miasteczko, w którym reaktywować będziemy pradawne zawody szczególnie te, które bezpowrotnie odeszły w zapomnienie. Inspiracją do wybudowania miasteczka stało się dla nas alegoryczne wyobrażenie powstałego w 1521 roku niemieckiego ołtarza gwarków Hansa Hessego w kościele św. Anny w Annabergu. Po uważnym przyjrzeniu się otoczeniu kopalni można odnieść wrażenie, że okoliczne ukształtowanie terenu od wieków czekało na realizację naszego pomysłu – mówią odkrywcy.

Jak przyznają, na razie muszą się zmagać z nieprawdopodobną ilością formalności: wymaganych zgód, obostrzeń, uzgodnień. Podczas otwarcia wystawy wsparcie dla inicjatywy Jana Duerschlag wyrażali zarówno wójt gminy Stoszowice Paweł Gancarz, jak i prezes Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk. 

- Gratuluję zapału w momencie poszukiwań i uporu teraz, kiedy próbujecie udostępnić kopalnię turystom, a jest niełatwa droga. Mam nadzieję, że jednak się uda i za kilka miesięcy, a nie lat, spotkamy się już w kopalni, będziemy mogli wejść do jej wnętrza i zobaczyć to, co wy już widzieliście. Trzymam kciuki za kolejną atrakcję, która przyciągnie turystów do Srebrnej Góry i gminy Stoszowice – mówi Paweł Gancarz. 

- Twierdza przyciąga wspaniałych ludzi, czego od stycznia wielokrotnie doświadczyłam. Zaszczytem było dla mnie poznać pana Jana, człowieka pełnego pasji, energii i zaangażowania, to właśnie dzięki takim ludziom człowiek wylądował na księżycu. Cieszę się, że możemy mieć taką wystawę na Twierdzy i życzę, żeby wszystkie procedury udało się pomyślnie przejść, by Srebrna Góra miała ten brakujący element, jakim jest kopalnia srebra – dodaje Emila Pawnuk. 

Dla zgromadzonych na otwarciu wystawy przygotowano poczęstunek (nie zabrakło oczywiście tortu), a także projekcję filmu oraz pokaz starych pocztówek ze Srebrnej Góry.

 

 

Wasze komentarze

Dlaczego ta gimna nie ma siedziby w Srebrnej Górze, która...
poniedziałek, 13.11.2017 21:44 autor: DK - mieszkaniec powiatu ząbk.
Jaka wystawa?? Jaki rozmach?? Czy ty człowieku wiesz o czym...
poniedziałek, 13.11.2017 14:37 autor: piter
Żadnej nie widziałeś, śmiem twierdzić, że nawet tej w Złotym...
poniedziałek, 13.11.2017 18:35 autor: super zdjecia i kopalnia Panie J
Śmiem twierdzić że w ogóle nie wiesz o czym piszesz...
poniedziałek, 13.11.2017 19:41 autor: pseudoodkrywcy nie róbcie rynszt
ta kopalnia znana była dużo wcześniej, Pan Duerschlag nie raz...
niedziela, 12.11.2017 22:43 autor: srebrnogórzanin
czwartek, 16.11.2017 09:51
4
poniedziałek, 13.11.2017 10:42
8
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Biuro Ubezpieczeń
Biuro Ubezpieczeń
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius